Drámai beismerés: elszabadult a pokol Nagy-Britanniában, az ország teljesen kiszolgáltatottá vált
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
Hat éve él Ecuador londoni nagykövetségén a Wikileaks kiszivárogtató oldal hatóságok elől menekülő alapítója. Lenin Moreno ecuadori elnök szerint ez nem tartható fenn a végtelenségig.
Ecuador folyamatosan tárgyal Nagy-Britanniával arról, hogy miként oldják meg Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítójának helyzetét, aki már hat éve él londoni nagykövetségükön menedékjogi oltalom alatt – mondta Lenín Moreno, a dél-amerikai ország elnöke egy Madridban tartott fórumon pénteken.
Az ecuadori államfőt a héten Nagy-Britanniában tett látogatása kapcsán kérdezték a témáról. „Az egyetlen ember, akivel nem beszéltem soha, az Assange” – jegyezte meg Lenín Moreno, és az előző ecuadori kormánytól örökölt problémának nevezte ezt a kérdést. Az elnök hangsúlyozta: a kialakult állapotot nem lehet a végtelenségig meghosszabbítani, de garanciákat kérnek arra, hogy Assange "élete nem forog veszélyben". Beszélt arról is, hogy ő maga sosem értett egyet a WikiLeaks vezetőjének tevékenységével.
A portál hozzávetőleges becslések szerint csaknem 500 ezer bizalmas amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és az elmúlt években ezek jelentős részét át is adta médiapartnereinek. Julian Assange-t azonban nem ezért, hanem szexuális bűncselekmények gyanúja miatt körözték a svéd hatóságok. A férfi mindig is tagadta e bűncselekmények elkövetését, az ügyben Svédországban tavaly végül megszüntették az eljárást.
Assange annak idején azért kérte Ecuador menedékjogi oltalmát, mert attól tartott, hogy ha Nagy-Britannia kiadja Svédországnak, a svéd hatóságok kiadhatják őt az Egyesült Államoknak, ahol a titkos amerikai diplomáciai iratok tömeges kiszivárogtatása miatt szintén bírósági eljárás indulhat ellene.
Nagy-Britanniában letartóztatási parancs van érvényben Assange ellen, aki tavaly Ecuadortól állampolgárságot kapott.
(MTI)