Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Csak a vállalt 19 449 menedékkérő 7 százalékát vette át Spanyolország, a legfelsőbb bíróság marasztalta el a kormányt.
A spanyol legfelsőbb bíróság elmarasztaló ítéletet hozott szerdán a spanyol állammal szemben, amiért az nem teljesítette vállalását a menedékkérőknek az európai uniós tagországok közötti, kvóták szerinti elosztási mechanizmusában.
Az Európai Bizottság 2015-ös döntése értelmében a dél-európai országnak két év alatt 19 449 menedékkérőt kellett volna átvennie Görögországtól és Olaszországtól.
A spanyol menekültügyi hivatal (OAR) adatai szerint azonban 2018 március 4-ig 2500 menedékkérelmi eljárást folytattak le, vagyis az előírt szám 12,85 százalékát. Március 22-ig pedig összesen 1359 áthelyezés valósult meg, ami a vállalás 7 százalékát jelenti.
Az állammal szemben az Associació de Suport a Stop Mare Mortum nevű civil szervezet nyújtotta be a keresetet.
A per során a spanyol állam az adminisztrációs eljárás nehézkességével érvelt, hangsúlyozva, hogy részéről megtette a szükséges lépéseket a menedékkérők áthelyezése érdekében.
A bíróság szerint azonban a súlyos adminisztratív nehézségek sem adnak felmentést a kötelezettségek alól, ezért ítéletében a kvóta teljesítését írta elő az állam számára.
Az Európai Bizottság szóvivője tavaly szeptemberben, a kétéves határidő lejártakor sikeresnek értékelte az uniós elosztási mechanizmust, amelynek alkalmazásával a tagállamok 29 ezer, nemzetközi védelemre jogosult menekültet vettek át.
Tove Ernst akkor felhívta a tagországok figyelmét arra, hogy továbbra is tegyenek eleget vállalt feladataiknak és jogi kötelezettségeiknek az áthelyezéseket illetően.
(MTI)