A román-amerikai meleg pár javára döntött az EU bírósága

2018. június 05. 13:12

A házastárs fogalma szerintük nemi szempontból semleges.

2018. június 05. 13:12

A házastárs fogalma az uniós állampolgárok és családtagjaik szabad tartózkodáshoz való joga vonatkozásában érvényes az azonos nemű házastársakra is – ismertette döntését az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága kedden.

Az ügy előzménye, hogy egy azonos nemű, román-amerikai pár az ahhoz szükséges dokumentumok kibocsátását kérték a román hatóságoktól, hogy az amerikai fél házastársával együtt Romániában munkát vállalhasson, illetve ott állandó jelleggel tartózkodhasson. A román hatóságok azonban elutasították a tartózkodási jog megadása iránti kérelmet, a többi között azzal az indokkal, hogy az amerikai Romániában nem minősülhet uniós állampolgár házastársának, mivel e tagállam nem ismeri el az azonos nemű személyek között kötött házasságot.

Az uniós bíróság szerint, noha a tagállamok saját hatáskörben rendelkezhetnek arról, hogy engedélyezik-e, vagy sem az azonos neműek közötti házasságkötést, nem akadályozhatják az uniós állampolgárok szabad tartózkodáshoz való jogának gyakorlását azzal, hogy az Európai Unión kívüli országból származó, azonos nemű házastársától megtagadják a területükön való állandó tartózkodást. Ellenkező esetben a szabad mozgáshoz való jog tagállamonként változna az azonos nemű személyek közötti házasságra vonatkozó nemzeti jogi rendelkezésektől függően.

A bíróság kimondta, a szabad mozgáshoz való jog gyakorlásáról szóló uniós irányelv szerint a házastárs fogalma nemi szempontból semleges. Így magában foglalhatja az érintett uniós állampolgár azonos nemű házastársát is. Hozzátették: nem uniós állampolgár tartózkodási jogának biztosítása szempontjából nem sérti a házasság intézményét egy tagállam azon kötelezettsége, hogy elismerje az azonos nemű személyek között egy másik tagállamban megkötött házasságot.

A bíróság arra emlékeztetett, hogy e kötelezettség nem írja elő a tagállamok számára, hogy rendelkezzenek az azonos nemű személyek közötti házasság intézményéről. Egy nem uniós állampolgár tartózkodási joga elismerésének kötelezettsége pedig nem sérti az érintett tagállam nemzeti identitását, és nem veszélyezteti annak közrendjét – tették hozzá.

(MTI)

Összesen 99 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2018. június 07. 05:44
No EZÉRT,s az ilyesmikért NEM SZABAD csatlakozni SEMMILYEN EU-s ú.n. "jogintézményhez". Lófasz ez, s nem igazság, amivel elmehetnek ezek az anyjuk hóttkóros p..csájába.
Motoguzzi
2018. június 06. 06:57
Meleg nyáron van, 30 fok fölött. Nevezzük nevén, nem kell szépíteni, homoszexuális, vagy szlengben buzi! Keresztények részére: - a házasság intézmény egyébként nem keresztény, hanem bibliai eredetű és a teremtés könyvében szerepel először:   1Móz 2:24 Annak okáért elhagyja a férfiú az ő atyját és az ő anyját, és ragaszkodik feleségéhez: és lesznek egy testté.
zakar zoltán béla
2018. június 05. 20:40
Barnamedvék járják a sziv-ármányos hegyeket, bőségesen terem a szamárdió...
Andre1bp
2018. június 05. 18:55
Tulajdonképpen nem a házasságukat kell elismerni, csak a kapcsolatukat, amiről egy másik EU-s országban papírt kaptak. Magyarországon simán megkapta volna az amerikai a letelepedési engedélyt, mivel itt van Bejegyzett Élettársi Kapcsolat, a külföldön kötött házasságot így nem probléma itt elismerni (nem kell házasságként).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!