Hatmillió embert hallgathattak le a román szolgálatok

2018. május 31. 19:17

A Román Hírszerző Szolgálat 2005 és 2016 között mintegy hatmillió embert hallgathatott le a román kormánypárt egy politikusa szerint.

2018. május 31. 19:17

Hatmillióra tehető a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által 2005 és 2016 között lehallgatott emberek száma – jelentette be csütörtökön Claudiu Manda, a SRI működését felügyelő parlamenti bizottság szociáldemokrata elnöke.

Manda abból vonta le ezt a következtetést, hogy ebben az időszakban a SRI több mint 311 ezer megfigyeléséhez szerzett felhatalmazást, márpedig egy-egy lehallgatási ügy a politikus szerint átlagosan húsz személy megfigyelését, illetve telefonjának lehallgatását jelenti.

A bizottsági elnök a titkosszolgálat tevékenységéről készült jelentés egyik általános következtetéseként megállapította, hogy a SRI visszaélt a nemzetbiztonsági, illetve az ügyészségi megfigyelések és lehallgatások törvény adta lehetőségével.

Manda beszámolt arról, hogy a nemzetbiztonsági lehallgatások száma már 2005-ben is megközelítette az 1400-at, 2013-ig pedig csaknem megháromszorozódott, meghaladva a 3700-at.

Az ügyészségi (korrupciós és egyéb bűnvádi vizsgálatokban elrendelt) lehallgatások száma a 2005-ben feljegyzett 5000-hez képest egy évtized alatt megtízszereződött: 2015-ben már 51 ezer fölé emelkedett. A SRI által a vádhatóságok számára végzett lehallgatások száma 2016-ban esett vissza (12 ezerre), mivel abban az évben állapította meg az alkotmánybíróság, hogy az ügyészségek nem bízhatják más állami szervekre az általuk elrendelt megfigyeléseket.

A szervezett bűnözés és korrupció leleplezésére indított bűnvádi eljárásoknál sem szűntek meg 2016-ban a titkos megfigyelések és lehallgatások, de az alkotmánybírósági döntés óta azokat nem végezheti a SRI. A hírszerzésnek továbbra is kötelessége átadni a terhelő bizonyítékokat az ügyészeknek, ha a nemzetbiztonsági megfigyelések során bűncselekményt fedez fel.

A román szociálliberális kormánytöbbség vezetői azt állítják, hogy Romániát valójában a titkosszolgálatok és ügyészségek embereiből álló, mindenkit megfigyelő, „párhuzamos államként” emlegetett sötét háttérhatalom irányítja, amely a korrupcióellenes harc ürügyén koholt vádak alapján indít eljárásokat az útjában álló közéleti szereplők ellen.

(MTI)

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rivulus
2018. június 01. 09:38
...na most már tudom miért lett a kürtôskalács román,mert miközben nagymama telóban mondta a hozzávalókat ezek csúcs technikával jegyzeteltek...A szomorú az,hogy semmi felháborodás pl.az amnesty jogvédök részérôl.Nem,mert Romániáról van szó és akkor minden jogtiprás E.U.normativáknak örvend,sôt példás!!!
amok
2018. június 01. 07:48
Csak hogy érezzék a törődést :)
balbako_
2018. június 01. 06:01
És az EU kussol!
Világpanoráma
2018. május 31. 22:03
A titkos fogva tartás alapvetően ellentétes az emberi jogokról szóló egyezménnyel is. https://vilagpanorama.hu/2018/05/31/cia-bortonok-romaniaban-es-litvaniaban/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!