Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
Az új katalán kabinetnek két bebörtönzött és két száműzött tagja is van.
Megalakította szombaton a tartományi kormányt Katalónia új elnöke: a kabinet tagjai között két bebörtönzött volt miniszter, illetve a Spanyolországtól való elszakadási kísérlet óta száműzetésben élő két másik politikus is van. A hétfőn beiktatott Quim Torra rendeletet adott ki az új katalán kormány tagjainak névsorával, de a kormány megalakulását Madrid még megakadályozhatja.
Katalónia Spanyolország 17 autonóm közösségének egyike, ahol tavaly október 1-én népszavazást rendeztek a függetlenségről, amelyet a spanyol kormány kezdettől fogva ellenzett és törvénytelennek tartott, az alkotmánybíróság pedig alkotmányellenesnek ítélt. A rendhagyó körülmények között megrendezett és rendőri erőszakba torkollt referendumon a katalán kormány adatai szerint a választásra jogosult 5,3 millió állampolgár közül összesen 2,28 millióan szavaztak, 2,04 millióan közülük Katalónia függetlenségére. A katalán kormány az eredményre hivatkozva függetlenségi nyilatkozatot terjesztett be a katalán parlamentnek, amelyet október 27-én megszavazott a függetlenségpárti többség.
Madrid még aznap menesztette a katalán kormányt, feloszlatta a parlamentet, és december 21-re előrehozott tartományi választásokat írt ki. A történtek miatt a leváltott katalán kormány és a feloszlatott katalán parlament elnökségének tagjaival szemben is eljárást kezdeményezett a spanyol legfőbb ügyész lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt. A decemberi választást szűk többséggel a függetlenségpártiak nyerték.
A tartományi kormány 14 tanácsosa közül ketten, Jordi Turull és Joseph Rull előzetes letartóztatásban van Madridtól nem messze. Antoni Comin és Lluis Puig i Gordi pedig Belgiumban él, ahová Carles Puigdemont katalán elnökkel menekültek a kormány menesztése után. A tartományi parlament által hétfőn megválasztott Quim Torrát elődje, Puigdemont választotta ki erre a tisztségre, aki ma is legitim elnöknek tartja magát.
Puigdemont Németországban várja, hogy a bíróság döntsön a spanyol igazságszolgáltatás kiadatási kérelméről, amely lázadás miatt akarja más szakadár vezetőkkel együtt felelősségre vonni. A katalán függetlenség keményvonalas támogatójának számító Torra felszólította a madridi kormányt, hogy vessen véget a közvetlen kormányzásnak a tartományban.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő közölte, hogy amíg hivatalba nem lép a teljes és törvényes katalán kormány, Madrid nem engedi át a tartomány irányítását. Ínigo Méndez de Vigo spanyol kormányszóvivő pénteken közölte, hogy A bebörtönzött politikusok felvételét a kormánylistára el fogják utasítani a bíróságok, mint ahogyan megakadályozták azt is, hogy őrizetben lévő vagy külföldön tartózkodó politikus legyen a tartomány elnöke.
Az új katalán kormány összetétele világos üzenet, hogy továbbra is fenn akarják tartani a problémákat, a konfliktust és a provokációkat – írta a Twitteren Xavier García Albiol néppárti politikus Torra bejelentése után.
(MTI)