Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Eszkalálódik a szíriai krízis. A britek rendkívüli ülést hívtak össze, hogy eldöntsék: csatlakoznak-e egy esetleges támadáshoz Szíria ellen. May ezzel párhuzamosan tengeralattjárókat küld Szíria partjaihoz. Trump azt írta, lehet, hogy nagyon hamar megtámadják Szíriát. Moszkva szerint az amerikaiak és a franciák fenyegetőzései megsértik az ENSZ Alapokmányát. A németek nem csatlakoznának a támadáshoz. Franciaországnak bizonyítékai vannak a szíriai rezsim vegyifegyver-támadásáról – állítja Macron. Vadászgépek szálltak fel olasz támaszpontokról is.
A Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen felkelők uralta Dúmában szombaton több mint 40 halálos áldozatot követelt egy feltehetően ideggázokkal történt támadás, amelyért a nyugati hatalmak a szíriai kormányt teszik felelőssé, és katonai megtorlást helyeztek kilátásba. A damaszkuszi vezetés és legfőbb szövetségese, Oroszország ezt visszautasítják, koholmánynak nevezve a Nyugat állításait.
Trump: Lehet, hogy nagyon hamar megtámadjuk Szíriát
A nyugati hatalmak katonai megtorlással való dobálózására válaszul a bejrúti orosz nagykövet, Alekszandr Zaszipkin azzal fenyegetőzött, hogy le fogják lőni a Szíria felé irányított amerikai rakétákat. Donald Trump persze szerdán rögtön visszaszólt az oroszoknak. „Az oroszok azt ígérik, hogy le fogják lőni a Szíria felé tartó összes rakétát. Állj készen, Oroszország: a rakéták jönni fognak! Nem kellene barátkozni gázzal gyilkoló állatokkal, akik élvezetből ölik meg a saját embereiket” – írta Twitteren. Nem sokkal később megint posztolt és kijelentette: az oroszokkal sosem volt ennyire rossz a kapcsolatuk, mint most.
Ezzel párhuzamosan szerda délelőtt a Kreml azt javasolta, hogy legyen egy objektív vizsgálat a vegyifegyver-támadással kapcsolatban. „Ez túlságosan komoly ügy ahhoz, hogy semmilyen bizonyítékon nem alapuló következtetéseket vonjunk le vele kapcsolatban” – mondta Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője.
Az amerikai elnök ezen fejleményeket követően csütörtökön újra írt a Szíriával kapcsolatos katonai terveiről. A bejegyzésében úgy fogalmaz, hogy soha nem mondta, mikor támadnák meg Szíriát, lehet, hogy nagyon hamar, de az is lehet, hogy soha. Szerinte a kormányzása alatt eddig az Egyesült Államok nagyszerű munkát végzett Szíriában az Iszlám Állam elűzésével kapcsolatban.
Theresa May rendkívüli ülést hívott össze és tengeralattjárókat küld Szíria felé
Csütörtökön Theresa May rendkívüli ülést hívott össze, hogy megvitassák Nagy-Britannia válaszát az eszkalálódó szíriai krízisre. A kérdés, hogy Nagy-Britannia Franciaország és az USA mellett csatlakozzon-e – parlamenti hozzájárulás nélkül – egy lehetséges katonai akcióhoz Szíria ellen. May szerint az ismétlődő vegyifegyver-használatot nem lehet szó nélkül hagyni, ezért a szigetországnak mielőbb csatlakoznia kell az Egyesült Államok és Franciaország vezette koalíciós csapatokhoz. A brit miniszterelnök ezzel párhuzamosan elrendelte, hogy vezényeljenek rakétákkal felszerelt brit tengeralattjárókat Szíria partjaihoz.
Bassár el-Aszad szerint bármilyen, nyugati államok által végrehajtott akció csak további instabilitáshoz vezetne a térségben. Emmanuel Macron francia elnök szerint ugyanakkor országának bizonyítékai vannak azzal kapcsolatban, hogy a szíriai rezsim vegyifegyver-támadást hajtott végre.
Moszkva nem akarja a helyzet eszkalálódását
Oroszország nem akarja, hogy a szíriai helyzet eszkalálódjon, de nem támogathatja a „tisztességtelen vádaskodást”, és nem is talált bizonyítékot arra, hogy Dúma városban vegyifegyver-támadást hajtottak volna végre – közölte Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtökön Moszkvában. Zaharova „militaristának” nevezte a Szíriával kapcsolatban Washingtonban elhangzott kijelentéseket, és azok súlyos lehetséges következményeire figyelmeztetett.
A szóvivő szerint az Egyesült Államok és Franciaország fenyegetései megsértik az ENSZ Alapokmányát, a szombati izraeli légicsapás pedig rontott az arab ország stabilitásán.
A németek nem csatlakoznak az esetleges támadáshoz
Németország nem vesz részt a szíriai Dúmában történt vegyifegyver-támadás miatt a közel-keleti arab ország vezetése ellen esetlegesen indítandó katonai műveletekben – jelentette ki Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben. Lars-Rokke Rasmussen dán kormányfővel folytatott megbeszélése után kettejük közös sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kiemelte, hogy még nincs döntés arról, indul-e katonai művelet a damaszkuszi rezsim ellen a kelet-gútai Dúmában végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt.
Amennyiben indul katonai akció, Németország nem vesz részt benne, de támogat minden erőfeszítést, amely világossá teszi mindenki számára, hogy a vegyi fegyverek használata elfogadhatatlan – mondta a német kancellár. Valamennyi lehetséges lépést meg kell vizsgálni, ami Németország számára elsősorban az ENSZ Biztonsági Tanácsában és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetben (OPCW) folytatott munka támogatását jelenti – tette hozzá Angela Merkel.
Felderítő vadászgépek szálltak fel olaszországi támaszpontokról
Több felderítő vadászgép is felszállt az Egyesült Államok és a NATO olaszországi támaszpontjairól Szíria irányába csütörtöki olasz sajtójelentések szerint. Olasz hírtelevíziók a szicíliai Sigonella katonai támaszpontja közeléből tudósítottak az onnan felszálló vadászgépekről. A SkyTg24 olasz hírtelevízión az hangzott el, hogy a következő időszakban veszélyes lehet a Földközi-tenger feletti repülőutakat választani. A csatorna az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségre (EASA) hivatkozott, amely szokás szerint tájékoztatta a légteret használó légitársaságokat és hatóságokat a potenciális kockázatról.
A katonai repülőgépek olaszországi mozgását követő ItaMilRadar Twitter-bejegyzései szerint az olaszországi támaszpontokról többek között Poseidon P8-A típusú tengeri felderítők szálltak fel, valamint Boeing E3 légtérellenőrzők, amelyek a szíriai Latakia kikötőváros térségét és a Törökország és Szíria közötti határövezetet ellenőrizték. A gépek Sigonella mellett az északkelet-olaszországi Aviano támaszpontjáról indultak.
A nyugati katonai műveletben való részvétel megosztja az olasz pártokat
A Dúmában történt állítólagos vegyifegyver-támadás nyomán fontolgatott katonai műveletekben való részvétel megosztja az olaszországi pártokat. Paolo Gentiloni ügyvivő kormányfő, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusa a jövő héten készül beszámolni a római parlamentben. Addig is hangsúlyozta, hogy Olaszország a szövetségesek mellett foglal állást. Szakértők felhívták a figyelmet, hogy a támaszpontok katonai műveletekben való használatáról a római parlamentnek kell döntenie.
Matteo Salvini, a jobboldali pártkoalíciót vezető Liga miniszterelnök-jelöltje elképzelhetetlennek nevezte, hogy „egyesek harmadik világháborúról beszéljenek bombákkal és rakétákkal fenyegetve”. Hozzátette, mindenkivel párbeszédet folytatnak, hogy „ne történjen semmi olyan, amit nem szeretnénk”.
Az olasz sajtó szerint Putyin Olaszországgal igyekszik szövetkezni Trump ellen
Az olasz sajtó szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök igyekszik Olaszországgal szövetkezni a Donald Trump amerikai elnök vezette nyugati szövetség megtörésére. Erre utal, hogy Vlagyimir Putyin az Olaszország új moszkvai nagykövetével tartott találkozón kiemelte a dél-európai országgal való együttműködés erősítését nemzetközi kérdésekben. A kormányalakításra készülő olasz jobboldal sohasem titkolta a Vlagyimir Putyinnal való szoros kapcsolatait. Vincenzo Camparini tábornok, az olasz védelmi vezérkar volt főnöke úgy vélekedett: erőpróba zajlik, és ebből nem lesz háború.