A britek szerint az Aszadot megbuktató terroristák már nem is annyira terroristák
A brit kormány a 2000-ben kelt terrorizmusellenes törvény alapján 2012-ben terrorszervezetnek nyilvánította a HTS-t.
Sajtóértesülés szerint az ETA baszk terrorszervezet május 5-én feloszlatja magát. A spanyol miniszterelnök-helyettes szerint az ETA már jó ideje kudarcot vallott, nincs jövője, és az erőszakkal sem ért el semmit.
A Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet május 5-én bejelenti feloszlatását – közölte csütörtökön a spanyol sajtó a baszk közszolgálati televízió (ETB) értesülésére hivatkozva. Az információ szerint az eseményre a Baszkföld francia részén található Bayonne városában kerül majd sor, ám azt egyelőre nem tudni, hogy ez milyen formában valósul meg. Nemzetközi közvetítőkön keresztül, sajtótájékoztatón hozzák majd nyilvánosságra a részleteket a későbbiekben. Köztük van Brian Currin dél-afrikai ügyvéd és közvetítő, illetve a brit Raymond Kendall, az Interpol volt főtitkára is – értesült az ETB.
A baszk autonóm kormány egyelőre „spekulációnak” tartja a terrorszervezet feloszlatásáról információt, és majd akkor értékeli azt, ha tényleg megvalósul – közölte a spanyol közszolgálati televízió.
Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes szerint ha valóban megvalósul az ETA feloszlatása, az igazolja majd a legjobban, hogy a terrorizmust a jogállam erejével, a „törvény fegyvereivel” lehet legyőzni. Mint mondta, egy olyan pillanatban amikor az egész demokratikus világ a dzsihadista terrorizmus ellen küzd, az ETA tervezett feloszlatásának híre jó példa, hogy bízzunk a demokráciában. Hozzátette: az ETA már jó ideje kudarcot vallott, nincs jövője, és az erőszakkal sem ért el semmit.
Margarita Robles, a legnagyobb spanyol ellenzéki erő, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) parlamenti szóvivője hangsúlyozta: az ETA-nak nem elég feloszlatnia magát, de bocsánatot is kell kérnie az áldozatoktól ahhoz, hogy „ennyi fájdalom” után tovább lehessen lépni. A független, szocialista baszk állam megteremtésért több mint 50 évig, véres merényletekkel harcoló szervezet 858 ember haláláért tehető felelőssé. A terrorcsoport utolsó halálos áldozata egy francia rendőr volt 2010-ben.
Az ETA tavaly jelentette be, hogy miután 2011-ben felhagytak a fegyveres harccal, megmaradt fegyvereiket átadják a hatóságoknak. Az elrejtett fegyverarzenál lelőhelyeinek listáját a francia hatóságoknak juttatták el, amely több tucat fegyvert, több száz kilogramm robbanóanyagot és lőszereket is lefoglalt múlt áprilisban Baszkföld francia részén. Idén februárban a Gara című baszk napilap számolt be arról, hogy még ebben az évben várható a terrorszervezet megszűnése.
(MTI)