Felmérés: a finnek a legboldogabbak a világon

2018. március 14. 17:17

A magyarok a középmezőnyben vannak.

2018. március 14. 17:17

Finnország a legboldogabb ország a világon a ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózatának (SDSN) megbízásából a világ 156 országának boldogsági szintjéről készített 2018-as világjelentés (WHR) szerint. Magyarország a 69. helyen áll a listán. A világ legboldogtalanabb országa Burundi.

A jelentést szerdán hozták nyilvánosságra egy eseményen a Vatikánvárosban található Társadalomtudományok Pápai Akadémiáján. 

A WHR 2015 és 2017 közötti adatokat felhasználva 156 országot rangsorolt lakosainak „boldogságát” tekintve, amelyet egyebek között olyan életminőség-mutatók mentén vizsgált, mint az egy főre jutó bruttó hazai össztermék (GDP), a szociális támogatások, az egészségben eltöltött várható élettartam, a társadalmi szabadság, a nagylelkűség és a korrupció hiányának mértéke. 

A 170 oldalas jelentés egyik fejezete olyan egészségügyi problémákkal foglalkozik, mint az elhízás, a depresszió és az – Egyesült Államokat különösen sújtó – opiátválság. A WHR szerint e három probléma előfordulásának gyakorisága gyorsabban nőtt az Egyesült Államokban, mint a legtöbb országban.

A kemény, durva telekkel mit sem törődő finnek azt mondták, hogy a legjobb dolgok közé országukban a természethez, a biztonsághoz, a gyermekgondozáshoz, a jó iskolákhoz és az ingyenes egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés tartozik.

Finnország tavalyi ötödik helyéről ugrott a lista elejére, megelőzve Norvégiát, amely idén a második lett. Utána a szintén korábbi listavezető Dánia áll, amelyet Izland, Svájc, Hollandia, Kanada, Új-Zéland, Svédország és Ausztrália követ az első tíz helyezett között.

A 2012 óta minden évben megjelenő jelentés az idén először vizsgálta 117 ország bevándorlóinak boldogságát is, eszerint a migránsok is Finnországban a legboldogabbak. „A legfigyelemreméltóbb a jelentésben a szembetűnő összhang a bevándorlók és a helyiek boldogsága között” – mondta John Helliwell, a kanadai British Columbia-i Egyetem professzora, a tanulmány társszerkesztője.

(MTI)

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2018. március 16. 07:46
Nekem egyetlen finn irodalmi mű akadt be (na jó, a Kalevalán kívül), egy rövidke kisregény, a Karácsonyfalopás. Most megnéztem a Molyon az értékelését, a magyar olvasók azon csodálkoznak, hogy a könyv mennyire őszinte, és hogy minden karaktere ennek ellenére, vagy ezzel együtt is elég pozitív. Egy olvasó azt írja, számára nyomasztó volt a könyv, mert az a szegénység, amiről a regény szól, a saját gyerekkora csóróságára emlékezteti. A könyvben senki sem boldog, mindenki küszködik, de annyira normális, átlag embereket jellemző problémái és gondolatai vannak, hogy a könyvecske szinte hiperrealistának nevezhető. Furcsa belegondolni, hogy aki ilyen szinten van, az már a világ legboldogabb nemzetéhez tartozik. Lehet, hogy egy fokkal tényleg őszintébbek más népeknél (mondjuk nálunk). Olvastam egy cikket, ami szerint az ember annyira beteg, amennyi titka van https://divany.hu/vilagom/2018/03/02/fuggoseg_betegseg_alkohol_drog_kabitoszer_bajzath_sandor_titok_tabu/ ez a szerfüggőkre vonatkozik, és mivel a finnek sokat isznak, nekik is sok titkuk lehet.
DrPepper
2018. március 15. 10:05
A lista alapján, a boldogság két fontos összetevője a kellemetlen klíma, és a világtól elszigetelt elhelyezkedés.
luzitanxaver
2018. március 15. 09:36
Ezek után mondja azt valaki, hogy nincs korreláció az elfogyasztott alkohol mennyisége meg a boldogság között.
Senye Péter
2018. március 15. 08:32
Annak idején Roosevelt 'megkérte' Sztalint, hogy ne szállja meg a fegyverszünetet kérő Finnországot, és csodák-csodájára az beleegyezett, a finneknek minden okuk megvan rá, hogy nemzedékekre boldogok legyenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!