Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A japán kormányfő visszautasította az okirat-hamisítási botránnyal kapcsolatos vádakat.
Abe Sindzó japán miniszterelnök szerdán parlamenti bizottsági meghallgatásán visszautasította, hogy neki vagy feleségének bármi köze lenne egy kétes földvásárlási ügylethez, amely miatt kormánya bírálatok kereszttüzébe került. A japán pénzügyminisztérium hétfőn elismerte, hogy okiratokat hamisított egy protekciós ügyben. Tavaly robbant ki a botrány, amikor kiderült, hogy kedvezményes áron vásárolhatott állami tulajdonban lévő telket az az iskola, amelynek a miniszterelnök felesége, Abe Akie egy ideig a tiszteletbeli igazgatója volt. A kétes ügyletről a parlamentnek benyújtott hivatalos okmányokat a pénzügyminisztérium módosította, egyebek mellett törölték belőlük a kormányfő és felesége, valamint Aszó Taró pénzügyminiszter nevét is.
Abe, de Aszó is azt állította a japán felsőház költségvetési bizottsága előtt, hogy nem ők rendelték el a kérdéses módosításokat. Abe kiemelte: „amennyiben szemügyre veszik a dokumentumokat, még mielőtt megváltoztatták őket, világos, hogy sem a feleségemnek, sem nekem nem volt közöm ehhez”. A kormányfő hangsúlyozta, hogy amennyiben ilyen bizonyíték merülne fel, kész lemondani.
A kormány kulcsemberének tartott Aszó Taró pénzügyminiszterre, miniszterelnök-helyettesre nagy nyomás nehezedik, hogy szintén mondjon le, bár ismételten kijelentette, nem kíván távozni a posztjáról. Aszó hétfőn azt állította, hogy minisztériuma több munkatársa is érintett lehet a kérdéses iratok átírásában. Japán sajtóhírek szerint a pénzügyi tárca egy magas rangú tisztségviselője már lemondásra kényszerült az ügy miatt. Múlt pénteken pedig holtan találtak egy másik tisztségviselőt, aki feltehetően öngyilkos lett.
(MTI)