Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
Az Andy projekt célja olyan viselkedési modellek fejlesztése, amelyekkel a humanoid robotok gyakorlatilag teljes értékű munkatársaink lehetnek,de a kutatók hangsúlyozzák, a robotok soha fogják tudni tökéletesen helyettesíteni az embert.
Grimaszoló, az emberekkel kommunikálni képes robotok fejlesztésén dolgoznak tudósok – derül ki a Euronews videójából. A jövőben egyre inkább kiveszik részüket a mindennapjainkból ezek az intelligens szerkezetek. Hogy milyen területeken vetnék be őket? A skála széles: az egészségügytől kezdve az ipari szektorig terjed. Hogy az együttműködés hatékony legyen, a Genovai Technológiai Intézet kutatói olyan hardware és szoftver technológiákon dolgoznak, melyeknek köszönhetően a robotok „felfogják” az emberi cselekvést, arra reagálnak, miközben egyensúlyérzékük is tökéletesedik.
A szenzorok speciális high-tech védőburkolatot kapnak. Képesek érzékelni az emberi mozgást, és a másodperc töredéke alatt megosztani az így levett információkat a robottal. Vagyis a robot válaszreakciói valós idejűek lesznek, nincs szó késleltetésről.
Azzal, hogy az Icub nevű robot emberektől tanul mozogni, emberi aktivitások széles skáláján teszi magát hasznossá: gyártás, egészségügy, segítség a háztartásban. Mérete és ergonómiája pedig a funkciójához igazodik majd.
A kutatók másik nagy célja annak elérése, hogy a humanoid robot ne csak az embert, hanem egy tárgyat is képes legyen érzékelni, méghozzá hangvezérléssel.
Ennek az egyedülálló európai projektnek a kutatói a robotok arckifejezésén is dolgoznak, hogy érzelmek tükröződjenek rajtuk, hogy nagyobb empátiát keltsenek a velük dolgozókban, a páciensekben, az idős emberekben.
Fontos hangsúlyozni, amit a projekt megálmodói is vallanak: a robotok soha fogják tudni tökéletesen helyettesíteni az embert.