Gondolatolvasó, grimaszoló robotoké a jövő?

2018. január 30. 08:49

Az Andy projekt célja olyan viselkedési modellek fejlesztése, amelyekkel a humanoid robotok gyakorlatilag teljes értékű munkatársaink lehetnek,de a kutatók hangsúlyozzák, a robotok soha fogják tudni tökéletesen helyettesíteni az embert.

2018. január 30. 08:49

Grimaszoló, az emberekkel kommunikálni képes robotok fejlesztésén dolgoznak tudósok – derül ki a Euronews videójából. A jövőben egyre inkább kiveszik részüket a mindennapjainkból ezek az intelligens szerkezetek. Hogy milyen területeken vetnék be őket? A skála széles: az egészségügytől kezdve az ipari szektorig terjed. Hogy az együttműködés hatékony legyen, a Genovai Technológiai Intézet kutatói olyan hardware és szoftver technológiákon dolgoznak, melyeknek köszönhetően a robotok „felfogják” az emberi cselekvést, arra reagálnak, miközben egyensúlyérzékük is tökéletesedik.

A szenzorok speciális high-tech védőburkolatot kapnak. Képesek érzékelni az emberi mozgást, és a másodperc töredéke alatt megosztani az így levett információkat a robottal. Vagyis a robot válaszreakciói valós idejűek lesznek, nincs szó késleltetésről.

Azzal, hogy az Icub nevű robot emberektől tanul mozogni, emberi aktivitások széles skáláján teszi magát hasznossá: gyártás, egészségügy, segítség a háztartásban. Mérete és ergonómiája pedig a funkciójához igazodik majd.

A kutatók másik nagy célja annak elérése, hogy a humanoid robot ne csak az embert, hanem egy tárgyat is képes legyen érzékelni, méghozzá hangvezérléssel.

Ennek az egyedülálló európai projektnek a kutatói a robotok arckifejezésén is dolgoznak, hogy érzelmek tükröződjenek rajtuk, hogy nagyobb empátiát keltsenek a velük dolgozókban, a páciensekben, az idős emberekben.

Fontos hangsúlyozni, amit a projekt megálmodói is vallanak: a robotok soha fogják tudni tökéletesen helyettesíteni az embert.

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ultima Ratio
2018. január 30. 14:57
Ha a fideszre szavaz, akkor mondhatjuk, hogy nem állunk közelebb a gépi intelligencia megalkotásához.
morc
2018. január 30. 12:00
tisztára úgy forgatja a szemeit mint a Kálmánolga, mikor "sunyin" nem azt mondja, amit gondol, de közben meg is kérdezi. ebből két nyugtalanító kérdés következik Olga robot? Olgáé a jövő?
gabor7th
2018. január 30. 09:16
A jövő ez: http://ujtechkor.blog.hu/2016/09/12/a_jovo_nem_marketing_anyag_szerint?utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_201801
mokány
2018. január 30. 09:11
Egy robotnak az öntudata ugyanakkora mint egy villanykapcsolónak. Akkor is, ha ott milliárd kapcsoló ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!