Orbán Viktor béketerve a nemzetközi figyelem középpontjában
Íme a nemzetközi visszhang Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalásáról.
A 85 éves GAZ autógyárban jelentette be a 65 éves Vlagyimir Putyin, hogy elindul a 2018 tavaszán tartandó orosz elnökválasztáson.
Vlagyimir Putyin orosz államfő bejelentette szerdán Nyizsnyij Novgorodban, hogy indul a jövő évi elnökválasztáson. A hivatalban lévő orosz államfő ezt a fennállásának 85. évfordulóját ünneplő GAZ autógyárban jelentette be.
Bejelentés az autógyárban
A 65 éves politikusnak nagy az esélye arra, hogy a március 18-án megtartandó elnökválasztáson ismét fölényesen győzzön, közvélemény-kutatások szerint ugyanis a polgárok négyötöde támogatja annak ellenére, hogy Oroszország a gazdasági nehézségekkel küzd, konfliktusban áll a Nyugattal, és az államfő kormányzási módszereit a liberális ellenzék és külföld is bírálja.
„Igen, jelöltetni fogom magam az Oroszországi Föderáció elnöki posztjára” – jelentette ki az elnök, aki vagyonbevallása szerint maga is két ritka veterán Volga gépkocsi (egy GAZ M21-es és egy GAZ M21-R típusú) tulajdonosa.
Putyin gyakorlatilag 1999. december 31., vagyis Borisz Jelcin elnök lemondása óta irányítja az Oroszországot államfői vagy miniszterelnöki minőségben. A politikus negyedik alkalommal pályázik az elnökségre.
Vlagyimir Putyint 2000-ban és 2004-ben négyéves időszakra választották meg államfővé, majd, mivel az orosz alkotmány nem enged meg kettőnél több egymást követő elnöki ciklust, távozott a tisztségből, amelyre Dmitrij Medvegyev addigi miniszterelnököt választották meg. Négyévi kormányfői tevékenység és az elnöki mandátum hat évre történő meghosszabbítását követően Putyin 2012-ben ismét államfő lett, Medvegyev pedig visszakerült a kormányfői pozícióba.
Az orosz vezető az elmúlt hónapokban lebegtette az újrajelöltetés lehetőségét. Idén októberben a Valdaj vitaklub tanácskozásán úgy fogalmazott, az elnök feladata az, hogy a kormányzás és gazdasági fejlődés szempontjából rugalmassá és egyben versenyképessé alakítsa át Oroszországot.
Kétharmaddal nyerne Putyin
Vlagyimir Putyint hívei a Szovjetunió széthullását követő zűrzavar utáni stabilitás megteremtőjeként és Oroszország nagyhatalmi státusának helyreállítójaként tisztelik, bírálói viszont autoriter és geopolitikai elégtételre törekvő vezetőt látnak benne.
A Levada Központ ezen a héten közölt felmérése szerint az oroszok 58 százaléka készül voksolni a 2018-as elnökválasztáson – ami jelentős visszaesés az 2008-as 75 százalékos választási készséghez képest –, közülük pedig 67 százalék adná a szavazatát Vlagyimir Putyinra.
Az orosz elnök 16 évig hírszerzőként szolgált a KGB-nél, majd 1991-ben a szentpétervári önkormányzat helyettes vezetője lett. Jelcin 1996-ban szólította az apparátusába, ahol karrierje gyorsan ívelt felfelé, majd a reformer vezető távozása után ügyvezető elnök lett.
Navalnij és a többiek
A hivatalos elnökválasztási kampány a december 7. és 17. közötti időszakban startol majd Oroszországban. Putyin mellett eddig Vlagyimir Zsirinovszkij, a konzervatív-nacionalista Liberális Demokrata Párt vezetője – ő a Romira intézet eheti felmérése szerint ma a második helyen végezne –, Grigorij Javlinszkij, a liberális Jabloko párt társalapítója, Kszenyija Szobcsak és Jekatyerina Gordon televíziós személyiség, Szergej Polonszkij üzletember, Borisz Tyitov vállalkozási ombudsman, a Növekedés Pártjának vezetője, Elvira Agurbas üzletasszony, Szamszon Solademi apai ágon nigériai származású blogger jelezte indulási szándékát. Elnökjelölt-aspiránsnak tekinti magát Alekszej Navalnij ellenzéki aktivista is, noha próbaidős köztörvényes börtönbüntetése miatt a választási törvény kizárja őt a potenciális indulók közül.
A Központi Választási Bizottság eddig az elnökségre pályázó politikusok egyikét sem jegyezte be hivatalos jelöltként. A vonatkozó törvény értelmében az államfői posztra mind a parlamenti, mind a törvényhozáson kívüli pártok állíthatnak jelöltet. Ez utóbbiak esetében a jelölti regisztráláshoz 100 ezer, a független jelöltek esetében pedig 300 ezer támogató aláírását kell összegyűjteni.
(Fotó és szöveg: MTI)