Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Példátlanul magas azoknak az oroszoknak az aránya, akik abban hisznek, hogy az orosz népnek különleges szerepe van a világtörténelemben – derült ki egy felmérésből. 67 százalékuk büszke az Oroszországi Föderációra.
Példátlanul magas, 64 százalékos Oroszországban azoknak az aránya, akik abban hisznek, hogy az orosz népnek különleges szerepe van a világtörténelemben – derült ki a Jurij Levada Független Elemzőközpont csütörtökön nyilvánosságra hozott felméréséből. 1992-ben még csak 13 százalék vélekedett így. Abban, hogy az orosz nép olyan, mint a többi, csupán a megkérdezettek 32 százaléka hisz. Negyedszázaddal ezelőtt ez az arány még 80 százalék volt.
Az ukrajnai konfliktust előtti utolsó év, 2013 óta 70-ről 83 százalékra növekedett azoknak az aránya, akik büszkék arra, hogy Oroszországban élnek. A 2013-ban kimutatott 53 százalékkal szemben most 67 százalékuk büszke az Oroszországi Föderációra. A válaszadók 72 százaléka nagyhatalomnak tartotta Oroszországot, és csak 22 százalékuk volt ezzel ellentétes véleményen. Egy év leforgása alatt 76-ról 82 százalékra nőtt azok tábora, akik szerint Moszkvának ezt a nagyhatalmi státust meg kell őriznie, azoké viszont, akik szerint nem kellene ilyen szerepre törni, 17-ről 13 százalékra csökkent.
Az orosz társadalmat a megkérdezettek 46 százaléka történelmi, 39 százaléka a lokális identitás (a születés és a gyermekkor helyszínéhez való ragaszkodás), 38 százaléka a területi identitás (a „mi földünkhöz” való viszonyulás) alapján ítéli meg. A felmérést november végén, 137 településen, 1600 fős mintán készült. Karina Pipija, a Levada-központ szociológusa szerint az eredmények a „posztkrími mobilizációs” hangulatot tükrözik, annak ellenére, hogy „az ellenség elleni küzdelem” aktív fázisa már véget ért. A nagyhatalmi mentalitás a szakértő szerint a Nyugat oroszellenes politikájára adott reakció.
(MTI)