A terror sújtotta városok helytállását méltatta II. Erzsébet

2017. december 25. 18:08

London és Manchester helytállását méltatta hétfőn sugárzott karácsonyi üzenetében II. Erzsébet. A királynő éppen hatvan éve, 1957-ben intézett először karácsonyi üzenetet nemzeteihez televíziós közvetítés formájában.

2017. december 25. 18:08

A terrortámadások sújtotta brit városok helytállását méltatta hétfőn sugárzott karácsonyi üzenetében a brit uralkodó. II. Erzsébet királynő megemlékezett a nyári londoni tűzvész többtucatnyi halálos áldozatáról is.

Öt terrortámadás volt idén Nagy-Britanniában

Az életének 92., uralkodásának 66. esztendejében járó királynő hagyományosan karácsony első napján szól az Egyesült Királyság és a zömmel egykori brit gyarmatokból álló Nemzetközösség népeihez. Néhány nappal korábban rögzített, felvételről sugárzott karácsonyi üzeneteit – más nyilvános megszólalásaival ellentétben – mindig maga írja, kormányzati beleszólás nélkül. A Buckingham-palotában – a királyi család első számú londoni rezidenciáján – felvett idei üzenetében kijelentette: ezen a karácsonyon Londonra és Manchesterre gondol, arra, hogy e két brit nagyváros erőteljes önazonossága miként gyűrte le az elmúlt tizenkét hónap terrortámadásainak következményeit.

Az idén öt terrorcselekményt hajtottak végre Nagy-Britanniában, négyet Londonban, egyet Manchesterben. E támadásokban összesen 36-an haltak meg. A legsúlyosabb a manchesteri merénylet volt, amelyet egy popkoncert helyszínén követett el egy öngyilkos iszlamista merénylő. A terrorista testére erősített pokolgép 22 embert, köztük hét gyermeket ölt meg.

A királynő hatvan éve mondott először tévés üzenetet

Hétfői karácsonyi üzenetében II. Erzsébet királynő is kiemelte, hogy a manchesteri merénylet célpontjai között gyerekek is voltak. Felidézte, hogy néhány nappal a támadás után meglátogatta a sérült gyerekeket a manchesteri gyermekkórházban, és kijelentette: az általuk tanúsított rendkívüli bátorság mindenki számára példaként szolgál. A királynő megemlékezett a nyugat-londoni Grenfell Tower toronyházban kitört júniusi tűzvész áldozatairól, és méltatta a katasztrófavédelmi szolgálatok tagjainak helytállását. A tűzvész június 14-én hajnalban tört ki a 24 emeletes, 127 lakásos toronyházban. Az évtizedek óta példátlan tűzkatasztrófának a Scotland Yard adatai szerint 71 hivatalosan azonosított halálos áldozata van.

A brit uralkodó a biztonságos otthon és a család fontosságáról szólva megemlékezett arról is, hogy 96 esztendős férjével, Fülöp edinburghi herceggel a múlt hónapban ünnepelték 70. házassági évfordulójukat. Kijelentette: amikor ő született, az emberek még arra sem számíthattak biztosan, hogy egyáltalán élnek majd ennyi ideig, így annak idején valószínűleg még ki sem találták a platinaévforduló megjelölést, amelyet az udvar hivatalosan az ő 70. házassági évfordulójukra alkalmaz. „Még Fülöp herceg is úgy döntött, hogy most már ideje lassítani egy kicsit, mivel ahogy a maga takarékos szóhasználatával megfogalmazta, ő már megtette a magáét” – mondta a királynő, arra utalva, hogy férje, aki az esküvőjük óta eltelt hét évtizedben több mint 22 ezer hivatalos programot teljesített, az ősszel visszavonult a közszerepléstől.

II. Erzsébet királynő megemlékezett arról is, hogy éppen hatvan éve, 1957-ben intézett először karácsonyi üzenetet nemzeteihez televíziós közvetítés formájában.

(MTI)

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Knerten
2017. december 25. 22:38
Isten óvja a királynőt, és áldja meg, amiért minden évben megvallja a keresztény hitét. Nekem ez a lényeg a karácsonyi üzenetéből minden évben.
Akitlosz
2017. december 25. 22:25
"a platinaévforduló " Az arany sokkal többet ér a platinánál. Úgyhogy furcsa ez a megnevezés. Talán ha már az óvodások is házasodhatnának, akkor több lenne a platinaévforduló.
Akitlosz
2017. december 25. 22:07
"Hétfői karácsonyi üzenetében II. Erzsébet királynő is kiemelte, hogy a manchesteri merénylet célpontjai között gyerekek is voltak." A felnőttekért valamiért annyira úgy nem kár, főleg ha férfiak. Ez egy ilyen "kultúrkör" vagy mi.
Akitlosz
2017. december 25. 22:02
Az persze neki sem jut eszébe, higy nem kellett volna Londonnak és Manchesternek helytállnia, ha a politikusok nem telepítik be szándékosan a terroristákat. Egy normális világban be sem jutottak volna Angliába azok a terroristák, így merényletek sem lettek volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!