Ezt is megértük: Nyugat-Európa lezárja a határait a szír bevándorlók előtt!
A legtöbb nyugat-európai országban már nem dívik a Willkommenskultur, a nyitott gondokodást felváltotta a hűvös pragmatizmus.
Andrej Babiš mozgalmának fölényes győzelme a hétvégi választásokon nem volt elég az önálló kormányalakításhoz Csehországban – a kormányalakítási tárgyaláson kiderült, nem lesz egyszerű összehozni a kormányzóképes többséget.
Egyelőre nem történt előrelépés azokon a kormányalakítást célzó konzultációkon, amelyeket a hétvégi képviselőházi választásokon győztes elitellenes ANO mozgalom kezdett a parlamentbe jutott további nyolc párttal és mozgalommal.
Túl ellenségesek?
„Nem jutottunk előbbre, de még minden lehetőség nyitott” – nyilatkozta Andrej Babiš az ANO elnöke szerda este a közszolgálati Cseh Televízióban. Hozzátette: a csütörtökön kezdődő második körben pártja már nem kíván találkozni a jobboldali TOP 09, illetve a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) pártok képviselőivel, amelyek szerinte „egészen ellenségesen viszonyulnak” az ANO-hoz.
A tárgyalások első körében csak a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom jelezte, hogy hajlandó lenne koalícióra lépni Babiš mozgalmával. A cseh sajtó az SPD-t szélsőségesnek minősíti. Babiš ismételten kijelentette, hogy az SPD-vel a kommunistákkal (KSČM) nem akar kormánykoalíciót. A Babiš vezette ANO 78 mandátummal, míg az SPD 22 mandátummal rendelkezik a 200 tagú cseh parlamenti alsóházban. A többi párt elutasította a kormánykoalíciót az ANO-val.
Három esélyük van
Milos Zeman államfő hétfőn bízta meg az előzetes tárgyalások megkezdésével Babišt, ugyanakkor közölte: tényleges kormányalakítói megbízatást október 31-én, jövő kedden kíván adni a választásokon győztes mozgalom elnökének.
Az ANO és a parlamentbe jutott további nyolc párt képviselőinek találkozói az első körben alapvetően az új képviselőház vezető testületeinek az összetételéről szóltak, amelyek nélkül lehetetlenek a további politikai lépések. A hatályos szabályok szerint a választások után három kormányalakítási kísérletre van lehetőség, az első két esetben a megbízatást az államfő, a harmadik esetben pedig a képviselőház elnöke adja.
Kezdődik az osztozkodás
Andrej Babiš már közölte, hogy mozgalma a parlamenti alsóház elnöki bársonyszékébe Radek Vondráceket (ANO), a testület eddigi alelnökét jelöli. Az ODS bejelentette, hogy ebbe a tisztségben elnökét, Petr Fialát szeretné látni. Az ANO ezt elutasította. A Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom, illetve a Cseh Kalózpárt elnökei számára a képviselőház alelnöki tisztségét szeretné. A többi párt igényei egyelőre ismeretlenek. Egyetértés van viszont abban, hogy a parlamenti alsóháznak legfeljebb 4-5 alelnöke legyen.
A választási győztes ANO elnöke azt szeretné, ha az új kormány még karácsony előtt létrejöhetne. Babiš a televízióban azt mondta: lényegében november végéig eldől, hogy többségi koalíciós, vagy kisebbségi kormány lesz-e Csehországban.
A cseh sajtó az esetleges előrehozott választásokat sem zárja ki. Többségi vélemény, hogy ez végső megoldás lenne, s nagy valószínűséggel az ANO mozgalomnak kedvezne.
(MTI)