Szerb külügyminiszter: Koszovó függetlenségének elismerésével kinyílt „Pandora szelencéje”

2017. október 03. 11:36

Már Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltásával kinyílt az európai függetlenségi törekvések „Pandora szelencéje” – reagált a katalán népszavazásra Ivica Dacic szerb külügyminiszter.

2017. október 03. 11:36

Nem a katalán népszavazással, hanem Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltásával nyílt ki az európai függetlenségi törekvések „Pandora szelencéje” – hangsúlyozta Ivica Dacic szerb külügyminiszter kedden a szerbiai közszolgálati televízióban, ahol arról is beszélt, hogy azok, akik támogatták a katalánok népszavazását, hogyan fogják lebeszélni a boszniai szerbeket egy hasonló kezdeményezésről.

Ivica Dacic leszögezte, nem várja el az Európai Unió országaitól, hogy beismerjék, tévedtek, amikor elismerték Koszovó függetlenségét 2008-ban. Szerinte az EU nem fog saját döntéseivel szembefordulni, viszont a korábbi lépéseknek meglesz a következményük, ahogyan Spanyolország esetében is látni lehetett. Ez a folyamat nem áll le Katalóniánál – fűzte hozzá, Európában ugyanis több elszakadási elképzelés is él. 

A szerb külügyi tárca vezetője szerint kettős mércéről van szó, hiszen amikor Koszovó vált el Szerbiától, azt az európai országok többsége támogatta, most viszont az Európai Bizottság alkotmányellenesnek és jogszerűtlennek ítélte a katalán népszavazást. Koszovó nem lehet kivétel, nem eshet egyéni elbírálás alá – húzta alá. 

Miután hétfőn az Európai Bizottságtól olyan üzenet érkezett Szerbiába, hogy Koszovó és Katalónia esete nem hasonlítható össze, Spanyolország ugyanis az Európai Unió tagja, Szerbia pedig nem az, Aleksandar Vucic szerb elnök magához rendelte a kormány tagjait, valamint a biztonsági és hírszerző szolgálatok vezetőit, hogy a kialakult helyzetről tanácskozzanak. A találkozót követően Ana Brnabic miniszterelnök kijelentette: Szerbia levélben fordul az Európai Bizottsághoz, amelyben magyarázatot követel arra, miért nem lehet összehasonlítani a két esetet, vajon az Európai Unió tagországaira más nemzetközi jog vonatkozik-e, mint azokra az államokra, amelyek nem tagjai az EU-nak. 

A politikusok leszögezték, elégedetlenségük nem a madridi kormány ellen irányul, Spanyolország ugyanis azon öt uniós tagország közé tartozik, amely nem ismerte el Koszovó függetlenségét. Mindemellett Ana Brnabic és Aleksandar Vucic is leszögezte hétfőn: Szerbia továbbra is elkötelezett az európai integráció iránt, az ország legfontosabb stratégiai célja az, hogy csatlakozhasson az EU-hoz.

(MTI)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
smarton
2017. október 03. 14:43
Azért még nem teljesen nyílt ki, mert ugyebár Krím elismerése késik... Rohadt kettősmércés nyomorultak.
luga
2017. október 03. 12:32
Jugoszlávia ugyan olyan kontár tákolmány volt, mint az összes többi mesterségesen, hülye politikusok által létrehozott államalakulat. Ahol az utódállamok azt hiszik, hogy korlátlanul elnyomhatják a területén élőket.
Einar
2017. október 03. 12:30
Szerbiának most igaza van! A fényességes Nyugat, ugyanazért lelkesedett egymást törve-taposva Koszovó estében, amiért ma hallgat, mint szar a gazban Katalónia kapcsán!
Biivisz
2017. október 03. 12:22
Javítás: szerbeknek
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!