Nem hajlandó felszólalni a katalán elnök a spanyol felsőházban

2017. október 25. 17:36

„A spanyol kormány már eldöntötte a 155-ös cikk alkalmazását”, ezért inkább nem érvel a katalán kormány feloszlatását is lehetővé tevő spanyol intézkedések ellen Carles Puigdemont katalán elnök.

2017. október 25. 17:36

Nem szólal fel Carles Puigdemont katalán elnök a spanyol parlament felsőházában, a szenátusban, hogy érveljen az alkotmány 155-ös cikke alapján Katalóniában tervezett intézkedések ellen.

„A spanyol kormány már eldöntötte a 155-ös cikk alkalmazását” – írta a spanyolországi sajtó szerdán a katalán elnök hivatalára hivatkozva, hogy Carles Puigdemont miért nem jelenik meg a szenátus előtt.

Carme Forcadell, a katalán parlament elnöke ezért csütörtök délutánra hívta össze a katalán parlament rendkívüli ülését, amelyet úgy hirdettek meg, hogy általános vita a spanyol alkotmány 155-ös cikkének alkalmazásáról és lehetséges hatásairól Katalóniában.

A spanyol kormány szombati rendkívüli ülésén döntött arról, hogy törvény és alkotmánysértésre hivatkozva

kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott parlamenti választások megrendezését Katalóniában.

A javaslatról pénteken szavaz a spanyol szenátus.

A felsőház kedden hivatalos levelet küldött a katalán elnöknek, és egyebek mellett arról tájékoztatta, hogy csütörtök késő délután a kormányzati javaslatot  megvitató bizottság ülésén, illetve másnap délelőtt a szenátus plenáris ülésén van lehetősége felszólalni. Jordi Turull katalán kormányszóvivő aznap arról beszélt, hogy az elnöknek szándékában áll élni ezzel a lehetőséggel, de azt is hozzátette, hogy a szenátus az időpontokkal nem könnyíti meg a katalán elnök helyzetét.

A spanyol kormány intézkedéscsomagjáról a katalán parlament ülésével nagyjából egy időben tart vitát a szenátus 27 tagú eseti bizottsága. Az általuk elfogadott intézkedések kerülnek pénteken a szenátus plenáris ülése elé.

A Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) egymaga rendelkezik az elfogadáshoz szükséges többséggel, de bírja a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a Ciudadanos (Állampoglárok) nevű liberális középutas párt támogatását is. Ez a 266 tagú szenátusban összesen 214 szavazatot jelent.

Az intézkedések az elfogadást követően akkor lépnek életbe, ha megjelennek a hivatalos állami közlönyben. Várhatóan szombattól lehetnek hatályosak.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2017. október 25. 18:53
Érdekes arca van.
brekker
2017. október 25. 18:15
http://mandiner.hu/cikk/20171013_kovacs_istvan_a_katalanokrol_es_mas_renegatokrol „Ezzel pedig ki is lyukadtunk jelen írás leglényegesebb meglátásához, melyet velem nagynevű professzorom osztott meg anno egyetemi tanulmányaim során: a nemzetközi jog legfontosabb szabálya, hogy az erősebb kutya boldogul és minden egyéb kizárólag ezen aranyszabály igazolására szolgál. Ennek fényében gondolkodjuk el, hogy mennyi esélye van valójában a függetlenedésre Katalóniának. Na, ugye hogy nulla? És Baszkföldnek? Zéró. A szívünknek sokkal kedvesebb autonómiatörekvéseket ezúttal hagyjuk is, mert lehet, hogy túlságosan fájna az igazság. Ugyanakkor hitte volna bárki a ’70-es években, hogy egyszer majd nem lesz Jugoszlávia? Vagy, hogy mindenki számára átélhetőbb legyen: gondolta volna valaki a századelőn, hogy egyszer Erdély Románia része lesz majd? A fájó válasz feltárja a függetlenségi mozgalmakra adandó végső választ is: a történelem kereke folyton forog és sosincs végső status quo. Néhány esélytelennek tűnő követelés pedig olyan gyorsan válik majd valóra, hogy csak a fejünket fogjuk kapkodni.”
Gregorius
2017. október 25. 18:11
Oda kellett volna mennie és elmondania az érveit. Úgy látszik, hogy meghúzódik a Katalán Parlament árnyékában, ami nem jó elgondolás. Mindkét fél inkább élezi a helyzetet, a helyett, hogy valahogyan tárgyalnának. Kellene tartani egy korrekt népszavazást, de elmondani előtte a népnek, hogy az Uniós tagságuk bizonytalanná válna, hiszen Franciaország és Románia már most közölte, hogy megvétózná a felvételi kérelmüket. Ezt eddig, ahogy hallottam nem mondták el nekik.
koronaszepe
2017. október 25. 18:00
Megijedt? Ki a fene gondolta volna, mi? Tiszta brexit...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!