El a kezekkel a tudománytól!
Rektorként minden alkalommal felléptem az ellen, ha egyetemünket, a tudás szentélyét, annak valamely polgára méltatlan aktuálpolitizálás színterévé kívánta volna lealacsonyítani.
„A spanyol kormány már eldöntötte a 155-ös cikk alkalmazását”, ezért inkább nem érvel a katalán kormány feloszlatását is lehetővé tevő spanyol intézkedések ellen Carles Puigdemont katalán elnök.
Nem szólal fel Carles Puigdemont katalán elnök a spanyol parlament felsőházában, a szenátusban, hogy érveljen az alkotmány 155-ös cikke alapján Katalóniában tervezett intézkedések ellen.
„A spanyol kormány már eldöntötte a 155-ös cikk alkalmazását” – írta a spanyolországi sajtó szerdán a katalán elnök hivatalára hivatkozva, hogy Carles Puigdemont miért nem jelenik meg a szenátus előtt.
Carme Forcadell, a katalán parlament elnöke ezért csütörtök délutánra hívta össze a katalán parlament rendkívüli ülését, amelyet úgy hirdettek meg, hogy általános vita a spanyol alkotmány 155-ös cikkének alkalmazásáról és lehetséges hatásairól Katalóniában.
A spanyol kormány szombati rendkívüli ülésén döntött arról, hogy törvény és alkotmánysértésre hivatkozva
kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott parlamenti választások megrendezését Katalóniában.
A javaslatról pénteken szavaz a spanyol szenátus.
A felsőház kedden hivatalos levelet küldött a katalán elnöknek, és egyebek mellett arról tájékoztatta, hogy csütörtök késő délután a kormányzati javaslatot megvitató bizottság ülésén, illetve másnap délelőtt a szenátus plenáris ülésén van lehetősége felszólalni. Jordi Turull katalán kormányszóvivő aznap arról beszélt, hogy az elnöknek szándékában áll élni ezzel a lehetőséggel, de azt is hozzátette, hogy a szenátus az időpontokkal nem könnyíti meg a katalán elnök helyzetét.
A spanyol kormány intézkedéscsomagjáról a katalán parlament ülésével nagyjából egy időben tart vitát a szenátus 27 tagú eseti bizottsága. Az általuk elfogadott intézkedések kerülnek pénteken a szenátus plenáris ülése elé.
A Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) egymaga rendelkezik az elfogadáshoz szükséges többséggel, de bírja a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a Ciudadanos (Állampoglárok) nevű liberális középutas párt támogatását is. Ez a 266 tagú szenátusban összesen 214 szavazatot jelent.
Az intézkedések az elfogadást követően akkor lépnek életbe, ha megjelennek a hivatalos állami közlönyben. Várhatóan szombattól lehetnek hatályosak.
(MTI)