Theresa May azt kérte a kormányzó Konzervatív Párt Manchesterben rendezett éves kongresszusának szerdai zárónapján, hogy a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok a brit uniós tagság megszűnése után is maradjanak az országban. Felszólalásában – amelyet kisebb biztonsági incidens zavart meg – a brit miniszterelnök elnézést kért a nyári parlamenti választásokon elért váratlanul gyenge konzervatív eredményért.
Megbecsülik a külföldi EU-polgárokat
Theresa May az egyórás beszédben – amelyet köhögési rohamok miatt is többször meg kellett megszakítania – kijelentette: Nagy-Britannia 2019 márciusában mindenképpen kilép az Európai Unióból. May közölte: bízik abban, hogy a kilépési feltétekről szóló tárgyalásokon sikerül olyan megállapodást elérni, amely Nagy-Britannia és az EU érdekeit egyaránt szolgálja. A kormányfő szerint minden érintett alapvető fontosságú érdeke, hogy a tárgyalások sikerrel járjanak, de a kormány akkor jár el felelősségteljesen, ha „minden eshetőségre felkészül, és biztosíthatok róla mindenkit, hogy mi éppen ezt tesszük”.
A konzervatív párti kongresszus előző munkanapján David Davis, a kilépési tárgyalásokat brit részről irányító minisztérium vezetője is egyenes utalást tett arra, hogy London a lehetőségek között tartja nyilván a Brexit-tárgyalások esetleges eredménytelenségét is. Felszólalásában Davis azt mondta: arra számít, hogy sikerül jó egyezségre jutni az unióval a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről. Hozzátette azonban, hogy ha a tárgyalások nem eredményeznek olyan megállapodást, amilyenre Nagy-Britanniának szüksége van, akkor London készen áll majd az „alternatívára” is, és a kormány „készenléti terveket” készít erre az esetre.
Szerdai kongresszusi beszédében Theresa May a külföldi EU-állampolgárokról szólva azt mondta: tudja, hogy a kilépési folyamat körükben bizonytalanságot és idegességet kelt. „Nem lehet azonban elég gyakran hangsúlyozni: nagyra tartjuk az Önök hozzájárulását országunk életformájához, és szívesen látjuk Önöket” – fogalmazott a brit kormányfő. May felszólította a kilépési tárgyalások küldöttségeit, hogy mielőbb érjenek el megállapodást ebben a kérdésben, mert London azt szeretné, ha Nagy-Britanniában maradnának az ott élő külföldi EU-polgárok.