Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
A román kormány három szociáldemokrata minisztere jelentette be lemondását csütörtökön, miután korábban Mihai Tudose kormányfő szükségesnek nevezte leváltásukat.
Bejelentette lemondását a bukaresti kormány három szociáldemokrata minisztere csütörtökön a Szociáldemokrata Párt végrehajtó bizottságának ülésén, miután korábban Mihai Tudose kormányfő szükségesnek nevezte leváltásukat. A korrupcióellenes ügyészség (DNA) szeptember végén kezdeményezett büntetőeljárást Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes és Rovana Plumb európai alapokért felelős tárca nélküli miniszter ellen, akiket hivatali visszaéléssel gyanúsít egy – Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök által is szívesen látogatott – horgászparadicsom önkormányzati tulajdonba juttatásának ügyében.A korrupciógyanúba keveredett tárcavezetők mellett a miniszterelnök által bírált Razvan Cuc közlekedési miniszter is lemondott. Helyettesítésükről pénteken dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége.
A kormányátalakítást a miniszterelnök kezdeményezte a kormány külföldi megítélésére hivatkozva, kilátásba helyezve, hogy maga mond le, ha pártja nem járul hozzá a korrupciós botrányba keveredett vagy rosszul teljesítő tárcavezetők menesztéséhez. A miniszterelnök határozott fellépésével szembehelyezkedett pártja álláspontjával, hiszen a párt két hete még úgy döntött: kiáll a DNA által meggyanúsított miniszterei mellett. A PSD csaknem hatórás csütörtöki ülésén született döntés azt jelzi: Tudosénak sikerült átvinnie akaratát Liviu Dragnea pártelnökkel szemben.
A miniszterek lemondását Dragnea és Tudose közös sajtótájékoztatón jelentette be. Mindketten azt hangsúlyozták, hogy a PSD megőrizte egységét. Dragnea azt mondta még: a távozó minisztereket nem az őket továbbra is támogató párt mondatta le, hanem saját elhatározásukból mondtak le azért, hogy ne sodorják a PSD-t olyan helyzetbe, amely miatt eleshet a kormányzás lehetőségétől. A szociáldemokrata miniszterelnöknek ugyanis a jobboldali államfő is segédkezet nyújtott ahhoz, hogy szembeszálljon Liviu Dragnea PSD-elnökkel. Klaus Iohannis csütörtöki sajtóértekezletén a PSD értésére adta: nem biztos, hogy újabb szociáldemokrata jelöltnek ad kormányalakítási megbízást, ha a – júniusban feláldozott Grindeanu-kabinet után – PSD másodszor is megbuktatja saját kormányát.
A kisebbik kormánypárt, a liberális ALDE csütörtök délután még úgy döntött, hogy az ártatlanság vélelmére alapozva továbbra is kiáll korrupcióval gyanúsított tisztségviselője, Viorel Ilie parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter mellett. A nagyobbik kormánypárt lépése után azonban nem kizárt, hogy az ALDE korrupcióval gyanúsított minisztere arra a következtetésre jut, hogy pártja támogatása ellenére saját elhatározásából lemond. A PSD-ALDE kormánykoalíció csúcsvezetői – akik ellen szintén vádat emelt a DNA – nyíltan bírálják a Brüsszel és az amerikai szövetségesek által magasztalt DNA-t, amely szerintük a megszorongatott vádlottakat megzsarolva, hamis feljelentésekre alapozva távolítja el a közéletből a Romániát a háttérből irányító, a „mélyállam” akaratával szembeszegülő politikusokat.
(MTI)