Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A szokásokkal ellentétben nem jelölt ki olyan utódot Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára annak kongresszusán, aki öt év múlva átvenné tőle a kormányzást, ráadásul belefoglalták nevét és gondolatait az alkotmányba – írja a BBC.
Kinevezte a Kínai Kommunista Párt kongresszusa a párt új vezetését, de Hszi Csin-ping párttitkár lehetséges utódainak személye homályban maradt – írja a BBC.
A Kínai Kommunista Párt október 19-én kezdődött XIX. Kongresszusa volt hivatott megválasztani a párt vezető testületének, a Politikai Bizottság Állandó Bizottságának hét tagját.
A hét tagból eddigi tagból csak kettő maradt a helyén, maga főtitkár és Li Ko-csiang kormányfő.
Az előző ötéves ciklusban példátlan hatalomkoncentrációt végrehajtó Hszinek a hagyományok szerint most kellett volna bejuttatnia utódját a testületbe, és öt év múlva, két ciklus után át kellene adnia a hatalmat neki. Ez azonban nem történt meg.
Hszinek két protezsáltja is van, Csen Mi-ner és Hu Csun-hua, akik mindketten ötvenes éveikben járnak, azaz fiataloknak számítanak – de egyikük sem került be a bizottságba, amiben mindenki hatvan felett jár. Az is lehet, hogy Hszi 2022 után is kormányozni szeretne.
A kongresszus mindenesetre belefoglalta Hszi nevét és gondolatait az alkotmányba, ami utoljára Mao Ce-tunggal történt meg.
Hszi öt éve harcot hirdetett a korrupció ellen, sok átalakítást hajtott végre a pártban, és Mao óta nem látott hatalomkoncentrációt hajtott végre.