Egyensúlyozás a prágai Óvárosi tér fölött (Fotó: MTI)
Föl, vörösök, proletárok!
Bár lényegében az összes közép-európai országban megszűntek vagy alaposan átalakultak az egykori kommunista pártok, Csehországban csodával határos módon kitartottak és a mostani törvényhozásban a kommunisták alkotják legnagyobb ellenzéki erőt. Hogyan történhetett ez?
A Csehszlovák Kommunista Párt 1989-os kongresszusán a vezetők eldöntötték, valamivel demokratikusabb kommunista pártot hoznak létre Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSČM) néven. Egy, a rendszerváltás körülményeihez jobban alkalmazkodó programot alkottak,
a kommunista jelzőt megtartva, a logójukban a vörös csillagot piros cseresznyére cserélve.
Mindez elég volt arra, hogy 1990 óta lényegében minden választáson stabil erő legyenek. Volt, hogy másodikként, de jellemzően harmadikként kerültek be a törvényhozásba, a pártot még a 2013-as választásokon is a választók majd’ 15%-a támogatta.
Most valamivel gyengébb eredménnyel 11-12%-ra számíthatnak – a Képviselőházba jutás azonban továbbra is biztosnak tűnik, és akár még a kormányzó szocdemeket is megelőzhetik.
Kalózok és japán nacionalista a Képviselőházban
Már Európa-szerte véget ért a kalózpártok fénykora – de Csehországban, ahol a kommunisták stabil szereplők lehetnek, más érdekességek is megtörténhetnek. Ugyanis hónapról hónapra feljebb tör a Cseh Kalózpárt, mostanra pedig már a törvényhozás kapuit döngetik. Ők karakteres programjukkal – melyben az államtól teljes átláthatóságot és svájci típusú közvetlen demokráciát követelnek – sok fiatal szívét elhódították, mostanra pedig már a Képviselőházba jutás álma is teljesülni látszik: 7% fölötti eredménnyel zárhatnak, nem kis kavarodást okozva a cseh politikában.
A legfurcsább azonban kétségkívül a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Pártjának (SPD) sikere –
az euroszkeptikus, nacionalista és bevándorlásellenes párt élén ugyanis egy félig japán, félig cseh úriember, bizonyos Tomio Okamura áll.
Okamura mintegy 7%-os eredménnyel még egy másik, általa alapított párttal (ÚSVIT – A Közvetlen Demokrácia Hajnala) került a törvényhozásba, az SPD mostani eredménye pedig akár a 10%-ot is elérheti. Nem véletlen – az Okamura által óriásplakátokról hangoztatott szólamok („Nemet mondunk az iszlámra; nemet mondunk a terrorizmusra”, vagy „Megállítjuk az illegális bevándorlást és az EU diktátumát”) a cseh társadalomban is jó táptalajra talált.