Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Terrorgyanú alapján 379 embert vettek őrizetbe Nagy-Britanniában a júniussal zárult elmúlt egy évben a brit belügyminisztérium csütörtöki jelentése szerint. A rács mögé került személyek 91 százaléka szélsőséges iszlamista.
Csaknem 70 százalékkal emelkedett és rekordot döntött a terrorizmushoz köthető bűncselekmények gyanújával Nagy-Britanniában őrizetbe vettek száma a júniussal zárult egy évben – közölte csütörtökön ismertetett éves statisztikai összesítésében a brit belügyminisztérium. A 24 oldalas jelentés szerint a vizsgált tizenkét hónapban 379 embert vettek őrizetbe terrorgyanú alapján, 68 százalékkal többet, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban. A kimutatás szerint ez a legmagasabb éves adat azóta, hogy a tárca 2001-ben elkezdte e statisztika rendszeres évenkénti összeállítását. A tavaly júniussal zárult egy évben 226 őrizetbe vétel történt terrorizmushoz köthető bűncselekmények gyanújával.
A belügyminisztérium csütörtöki ismertetése szerint az idén júniusban véget ért tizenkét hónapban terrorgyanúval őrizetbe vett emberek közül eddig 123 fő – 32 százalék – ellen emeltek vádat, 189 embert pedig – az őrizetbe vettek felét – vádemelés nélkül elengedtek. Az idei első fél év végén 204 ember volt rács mögött – 78 százalékuk elítéltként, 22 százalékuk vizsgálati fogságban – terrorizmushoz kapcsolódó cselekmények miatt, 35 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A brit belügyminisztérium összesítése szerint 91 százalékuk szélsőséges iszlamista, 5 százalékuk szélsőjobboldali, 4 százalék „egyéb” szélsőséges nézeteket vallott.
Az idei év első felében három hónap alatt négy terrorcselekmény történt Nagy-Britanniában. Március 22-én egy magányos támadó bérelt járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni parlament mellett ívelő Westminster híd zsúfolt járdáján, ezután kiszállt, és megkéselte a parlament bejáratát őrző rendőrök egyikét, aki életét vesztette. Ennek a merényletnek a meggyilkolt rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. A parlament fegyveres őrsége agyonlőtte a támadót.
Májusban egy manchesteri popkoncert helyszínén egy öngyilkos merénylő pokolgépet robbantott, 22 embert, köztük hét gyermeket megölve. Június elején három terrorista egy furgonnal a London híd járdájára hajtott fel, ahol gyalogosokat gázolt el, majd a közeli piac, a Borough Market környékén sok embert megkéselt. Ebben a támadásban heten életüket vesztették, 48-an megsérültek. A kiérkező fegyveres rendőri egység a három merénylőt az első bejelentéstől számított nyolc percen belül agyonlőtte.
Néhány nappal később egy angol férfi furgonjával az észak-londoni Finsbury Park mecsetjének tagjai közé hajtott. A merényletben egy ember meghalt, kilenc sérültet kórházba szállítottak.
(MTI)