Armageddont jósol Gyurcsány, aki nem válaszolt kérdéseinkre
A DK-vezér nem is gratulált Trumpnak.
Az észak-koreai fenyegetésre nem létezhet katonai válasz, mert amennyiben kitörne a háború, akkor Szöul tízmillió lakosa már az első harminc percben meghalna – mondta Steve Bannon, az amerikai elnök stratégiai főtanácsadója.
„Amíg valaki meg nem oldja nekem az egyenletnek azt a felét, miszerint ha háború lesz, akkor Szöul tízmillió lakosa hagyományos fegyverektől meghal az első 30 percben, addig nincs miről beszélni” – jelentette ki Steve Bannon, az amerikai elnök stratégiai főtanácsadója. A tanácsadó ezzel elismerte, hogy az észak-koreai fenyegetésre nem létezhet katonai válasz. Bannon a The American Prospect című, negyedévente megjelenő liberális magazin alapító-főszerkesztőjével beszélgetve fejtette ki álláspontját, amelyet a folyóirat szerdán este tett közzé internetes portálján.
Szerinte talán lehetne valamilyen megállapodást kötni Kínával, és ez alapján Peking érhetné el, hogy befagyasszák az észak-koreai nukleáris programot, és a befagyasztást folyamatosan ellenőriznék. Ebben az esetben az Egyesült Államok kivonhatná csapatait a Koreai-félszigetről. De ennek a megállapodásnak az esélye nagyon halvány – mondta. Tekintve, hogy Kína nem fog sokkal több követ megmozgatni Észak-Koreával kapcsolatban, mint eddig, és a megsemmisüléssel való kölcsönös fenyegetettség logikája kényszerít önmérsékletre minden felet, Bannon nem látja akadályát annak, hogy az Egyesült Államok ne alkalmazzon szigorú kereskedelmi szankciókat Kína ellen.
Donald Trump stratégiai főtanácsadója szerint ugyanis az Egyesült Államok „kereskedelmi háborúban áll” Pekinggel, és „agresszív kereskedelempolitikai lépéséket” jósolt, ámbár nem fejtette ki ezek mibenlétét. „Egyikünké lesz a hegemónia az elkövetkező 25-30 évben, és ha mi az eddigi utat követjük, akkor az övék lesz” – mondta. Álláspontja szerint „a Kínával folytatott gazdasági háborún áll vagy bukik minden", és az amerikai kormánynak "mániákusan erre kell összpontosítania”. „De lenyomjuk őket” – szögezte le –, különben „ők taposnak el bennünket” – mondta, bár elismerte, hogy ezt az álláspontját a Fehér Házban nem osztják, sőt az Országos Gazdasági Tanács igazgatója, Gary Cohn kifejezetten ellenzi a nézeteit. „Napi csatákat kell folytatnom, ott van a pénzügyminiszter és Gary Cohn és a Goldman Sachs lobbistái” – mondta.
Beszélt arról is, hogy a külügyminisztérium személyzeti politikáját hogyan kívánja befolyásolni. Éppen azon dolgozik, hogy a Kelet-Ázsiáért és a csendes-óceáni térségért felelős ügyvezető külügyi államtitkárt eltávolíttassa, és a külügybe általában is „héja”, vagyis radikális nézeteket valló munkatársakat vetessen fel.
(MTI)