Büntetőeljárás indul Lech Wałęsa ellen

2017. augusztus 22. 18:41

Lech Wałęsa egykori lengyel államfő ellen hamis tanúvallomás miatt büntetőeljárás indult. A Szolidaritás alapítója által kezdeményezett vizsgálat során bebizonyosodott, hogy állításával ellentétben a belbiztonsági szolgálattal való együttműködését igazoló dokumentumok nem hamisítványok.

2017. augusztus 22. 18:41

Hamis tanúvallomás miatt büntetőjogi eljárás indult Lech Wałęsa ellen, az ügy a Szolidaritás független szakszervezet egyik alapítója, későbbi lengyel államfő által tagadott ügynökmúlttal függ össze – közölték kedden a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) honlapján.

Az IPN ügyészi tagozata tavaly februárban Wałęsa kezdeményezésére indított el nyomozást, mely során megvizsgálták, hogy a kommunista lengyel belbiztonsági szolgálat (SB) tisztviselői anyagi haszonszerzés céljából meghamisították-e a Nobel-díjas munkásvezér együttműködését bizonyító, 2016 elején megtalált dokumentumokat. Az IPN kedden közölte: a Wałęsa által kezdeményezett eljárást június végén megsemmisítették, mert az intézet ügyészei arra jutottak, hogy az 1970 és 1976 közötti időszakból származó több mint 50 dokumentum, köztük Wałęsa együttműködési nyilatkozata az SB-vel és az általa aláírt bevételi nyugták nem hamisítványok.

Június 29-én ugyanakkor az IPN nyomozást indított azzal összefüggésben, hogy Wałęsa azt állította, hogy az őt terhelő iratokat – köztük az SB-nek írt jelentéseket – nem ő készítette, és nem is írta alá. A büntetőügyi eljárás más peres ügyekre is vonatkozik, olyanokra, amelyekben Wałęsa tanúként azt állította, hogy nem működött együtt az SB-vel – közölte az IPN. Az IPN ügyészi tagozatának elnöke, Andrzej Pozorski, aki egyben lengyel főügyészhelyettes is, kedden úgy nyilatkozott a közszolgálati hírtelevíziónak, hogy Wałęsa vallomásait egyrészt annak alapján találták hamisnak, hogy a krakkói Jan Sehn Igazságügyi Szakértői Intézet 235 lapnyi írásszakértői véleménye tavasszal egyértelműen Wałęsának tulajdonította a tavaly előkerült dokumentumokon szereplő kézírást. Az ügyészek emellett több tanú vallomására is támaszkodtak – mondta Pozorski.

Wałęsa 1992-ben a PAP hírügynökségnek adott egyik nyilatkozatban beismerte ügynökmúltját, azóta viszont mindig tagadta ezt. A hamis tanúvallomás Lengyelországban három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

(MTI)

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2017. augusztus 23. 06:06
Amit Orbán Viktor nem tett ki a honlapjára állambiztonsági múltjáról Forrás: https://kuruc.info/r/9/94946/
Magyari Béla
2017. augusztus 23. 03:26
na b+
kérdés
2017. augusztus 22. 23:18
Amit látok, piszkosul biztosra mentek az elvtársak, bebetonoztak minden likat, csak egyre nem számítottak....az idő vasfogára.
Akitlosz
2017. augusztus 22. 22:59
A nagy antikommunista hős. Megérdemli, hogy megbüntessék, egy egész nemzetet vert át.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!