Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
A Harvard egyik professzora adott elő nemrég a Fehér Házban a realista külpolitikai iskola atyjának tekintett görög szerzőről, Thuküdidészről, akinek a peloponnészoszi háborúról írt könyve mindig is a politikai gondolkodás középpontjában volt. Most a görög szerző meglátásait az amerikai-kínai kapcsolatokra alkalmazták. Különösen szereti Thuküdidészt H.R. McMaster nemzetbiztonsági tanácsadó, James Mattis védelmi miniszter és Steve Bannon.
Az amerikai-kínai kapcsolatokat elemezte Thuküdidész görög szerzőnek a peloponnészoszi háborúról írta klasszikus könyve alapján a washingtoni Fehér Házban a múlt hónapban Graham Allison, a Harvard professzora – írja a Politico. Allison Reagan és Clinton elnöksége alatt is tanácsadóként szolgált.
Thuküdidész terjedelmes munkája mindig is favorit volt a realista külpolitikai iskola számára, ami azt tartja: a nemzetközi kapcsolatokat inkább az országok önérdeke irányítja, mintsem ideológiák vagy az ENSZ által vallott magasztos elvek. Az emberek három dolog miatt harcolnak: félelemből, büszkeségből és az érdekeik miatt. Thuküdidész munkája mind a háború természetére, mind a politika működésére vonatkozóan alapmunka, ahogy az emberi természetről általa írtakat is bölcs megfontolásokként tartják számon.
Különösen kedveli a görög írót H.R. McMaster nemzetbiztonsági tanácsadó, James Mattis védelmi miniszter és a főstratéga Steve Bannon. Bannonnak egykoron állítólag a belépési jelszava is az volt: „Spárta”; egyben a jobboldali Fox News és a még jobboldalibb Breitbart, a saját portálja közti rivalizálást is A peloponnészoszi háború alapján értelmezte.
Thuküdidész Krisztus előtt 460 körül született és 395 körül halt meg, athéniként maga is vezető pozícióban harcolt a peloponnészoszi háborúban, később könyvet is írta róla, ám annak befejezését halála megakadályozta.