A kongresszus elfogadta a mexikói fal kezdő költségeit tartalmazó katonai költségvetést

2017. július 28. 09:12

Megszavazta az amerikai képviselőház a katonai költségvetés 68 milliárd dolláros kiegészítését benne a mexikói határon építendő fal kezdő költségeivel. A mexikói „nagy fal” Donald Trump választási kampányának egyik fő ígérete volt.

2017. július 28. 09:12

Az amerikai képviselőház csütörtökön este megszavazta a jövő évi katonai költségvetés 68 milliárd dolláros kiegészítését benne a mexikói határon építendő fal kezdő költségeivel.

A 235 igen és 192 nem szavazattal elfogadott törvény célja, hogy tovább erősítse az Egyesült Államok védelmi képességeit külföldről érkező rakétatámadásokkal szemben. A törvényhozók az észak-koreai rakétakísérletekkel és Phenjan hadikapacitásainak feltételezett növekedésével indokolták a jövő évi költségvetés növelésének szükségességét. Így a 2018-as évre biztosított katonai költségvetés 658,1 milliárd dollár, amely a Donald Trump elnök által kért összegnél is több 18,4 milliárd dollárral. Ebből a katonai költségvetésből fedezik a mexikói határon építendő fal induló költségét is, amelyre 1,6 milliárdot különítettek el. A mexikói „nagy fal” Donald Trump választási kampányának egyik fő ígérete volt, igaz, Trump akkor még kitartott amellett, hogy a falépítés költségeit Mexikónak kell majd állnia. A demokrata párti politikusok – akik ellenzik a falépítést – „mérgező pirulának” nevezték az erre szánt summát és amerikai sajtóhírek szerint a szenátusban igyekeznek majd kivetetni ezt az összeget a katonai költségvetésből, amelyet még a szenátusnak is meg kell szavaznia. A törvényhozásnak október elsejéig – a pénzügyi év kezdetéig – kell dűlőre jutnia az ügyben. Ha nem sikerül elfogadtatni jelenlegi formájában a törvénytervezetet, akkor érvényben marad az idei pénzügyi évre megszavazott költségvetés összege.

Az amerikai-mexikói határ 3300 kilométer hosszú. 1050 kilométeres szakaszán már van fal, ennek tulajdonképpen a meghosszabbítását és ellenőrizhetőbbé alakítását ígérte Donald Trump. Januárban, a beiktatása utáni egyik első döntéseként, el is rendelte az építkezést. A mexikói kormánnyal azonban nem sikerült megállapodni, és tavasszal az elnök azzal rukkolt ki, hogy a falra napelemeket kell szereltetni, amelyek „kitermelnék” a fal építési és fenntartási költségeinek legalább egy részét. Néhány napelemgyártó cég már el is készítette a terveket. A fal költségeit Trump 5-10 milliárd dollárra becsülte, szakemberek szerint azonban az összeg 25-40 milliárdra rúghat. Az építkezés kezdetének még nincs dátuma, de John Kelly belbiztonségi miniszter várakozásai szerint a határfal két éven belül állni fog.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
turáni sólyom
2017. július 28. 10:27
Faymann volt osztrák kancellár szerint Trump náci Renzi volt olasz miniszterelnök szerint Trump fasiszta Mert falat épít a hazája védelmében! (lásd. Orbán) Igaz, Trump még elnök, de hol van már Faymann és Renzi? Orbán meg jövőre is nyer!
kizökkentidő
2017. július 28. 10:26
Nem tudják, hogy a napelem elavult? Atomreaktorokat kell építeni a fal tövébe, mert azzal olcsón lehet sugározni.
Tiszafa
2017. július 28. 10:21
Napelemet a falra? Nem inkább mögé? Ha fönt lesz a falon a napelem, azt úgy könnyű megrongálni. Persze, ha nem gond az amcsiknak (meg a ballib sajtónak) átlőni a mexikói területre, akkor oké.
Marula
2017. július 28. 10:16
Tisztára mint a Wayward Pines sorozatban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!