May a britekkel egyenlő jogokat adna az uniós állampolgároknak

2017. június 23. 08:09

Ha Nagy-Britanniában él, Theresa Maynek van egy jó híre önnek: a Brexit után is az Egyesült Királyságban maradhatnak a kiválás előtt letelepedett uniós állampolgárok. A döntést a német kancellár is üdvözölte.

2017. június 23. 08:09

Theresa May brit kormányfő megígérte, hogy az Egyesült Királyság kilépése után is az országban maradhatnak azok az uniós állampolgárok, akik még a kiválás előtt érkeztek – közölték brit kormányzati források az uniós vezetők csütörtöki brüsszeli találkozóján. May az uniós állam–és kormányfők munkavacsoráján ismertette kormánya elképzeléseit az állampolgári jogokról, és kijelentette, hogy egyetlen uniós állampolgárnak sem kell majd a kilépéskor elhagynia az Egyesült Királyságot – tájékoztatott egy névtelenséget kérő illetékes.

Azonos jogok

A javaslatot sajtóhírek szerint hétfőn fogják részletesen ismertetni, annyi azonban kiszivárgott, hogy azok, akik egy meghatározott időpontban már legkevesebb öt éve a szigetországban élnek, úgynevezett „letelepedett státust” kapnának, amelynek értelmében azonos jogaik lennének az oktatás, az egészségügy, a jóléti juttatások és a nyugdíjak terén, mint a brit állampolgároknak.

Azok, akiknek ebben az időpontban még nem lesz meg az öt évük, maradhatnának annak eléréséig. A később, de még a kiválás előtt érkezők egyfajta, legfeljebb kétéves türelmi időt kapnának, hogy rendezzék státusukat. Theresa May állítólag nem határozta meg ezt az időpontot, mindössze annyit mondott, hogy az legkorábban a brit kilépési szándék hivatalos bejelentésének dátuma, azaz 2017. március 29. lehet, legkésőbb pedig a távozás pillanata.

„Nem a Brexit-tárgyalások fóruma”

A brit miniszterelnök ugyanakkor elutasította az Európai Bizottság követelését, amely szerint Londonnak a jövőben el kell ismernie az EU bíróságának joghatóságát az uniós állampolgárok esetében. „Az uniós polgároknak tett vállalásainkat törvénybe iktatjuk, és így kikényszeríthetőek lesznek nagyra becsült bíróságaikon” – közölte May a beszámolók szerint.

Bennfentes források szerint az ülésen senki nem reagált a brit kormányfő ajánlatára, ami annak a több uniós vezető által hangoztatott álláspontnak a megerősítése lehet, hogy az Európai Tanács nem a Brexit-tárgyalások fóruma.

Merkel: „Jó kezdet”

Angela Merkel német kancellár az ülés végén hangsúlyozta, hogy May ajánlata „jó kezdet”, ugyanakkor még számos más kérdésről meg kell állapodni, például a britek fennmaradó pénzügyi kötelezettségeiről és az ír-északír határellenőrzésről.

„Theresa May egyértelművé tette, hogy azok az uniós állampolgárok, akik öt éve Nagy-Britanniában tartózkodnak, megőrizhetik minden jogukat (a kilépés után is)” – mondta hozzátéve, hogy „sok még a tennivaló a következő, októberi csúcstalálkozóig”.

A britek kilépése után bennmaradó tagországok vezetői a munkavacsora végén szűkebb körben is összeültek immár a brit kormányfő nélkül. A „huszonhetek” abban állapodtak meg, hogy az eredeti terv szerinti október helyett csak novemberben fognak dönteni a jelenleg Londonban működő uniós ügynökség új székhelyeiről.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aleb19
2017. június 23. 09:36
a masik a legfelsobb birosag kerdese, ami a nehezen valtozo elmaradott angol demokraciaszerusegben azert tulhangsulyozott kerdes mert az angolbarmoknak nehany evvel ezelottig a kezivezerlessel iranyithato lordok haza volt ami a vegso szot kimondta jogi kerdesekben
aleb19
2017. június 23. 09:29
ez qrvara nesze semmi fogd meg jol ezt a tartos rezidensi statuszt az 1969. becsi egyezmeny garantalja vilagszerte...a gond , hogy az angolbarmok nem igazan tartjak be 2010 ota...es pont szornyelladefrasz neolibsi brit felsobbrendusegecske belugymimiszterkedese alatt kezdtek el joghezagokra hivatkozva ezrektol megtagadni ezt a nemzetkozileg garantalt jogot
balbako_
2017. június 23. 09:14
Ez a meglévő állapotok rögzítése. Jelzem ez csak a V4-ek felől rizikómentes, a többi irányból a szabad terrorista áramlás kelléke.
gabor7th
2017. június 23. 08:58
A britek azért akartak főleg kilépni, hogy huzzanak el onnan az emberek és ne vegyék el a munkájukat. Ehhez képest pont ezt nem teljesítenék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!