Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
Horvátország új fejezetet nyitna az Oroszországgal való együttműködésében, mondta Ivo Stier horvát külügyminiszter újságíróknak hétfőn Brüsszelben. Eddig elég fagyos volt a két ország viszonya.
A politikus kiemelte: Zágráb nyílt párbeszédet szorgalmaz Oroszországgal több okból is. Oroszország fontos tényező Délkelet-Európában, ugyanúgy, mint Törökország, mi pedig mindkét országgal nyílt párbeszédet szeretnénk folytatni, hangsúlyozta. A tárcavezető a jövő héten Moszkvába utazik, ahol orosz kollégájával, Szergej Lavrovval találkozik. Stier elmondta, hogy Délkelet-Európa stabilitása és biztonsága lesz a fő témája a találkozónak, de tárgyalnak Horvátország és Oroszország együttműködéséről a turizmus, a gazdaság és a kultúra terén is.
Eddig fagyos volt a viszony
Mindazonáltal hozzátette: Horvátország mint európai uniós ország és NATO-tag tárgyal Oroszországgal, amit Moszkva elfogadott és tiszteletben tart. Zágráb és Moszkva között fagyos volt a viszony az elmúlt időszakban. A 2013-óta EU-tag Horvátország nyugati szövetségesei politikáját folytatta Oroszországgal szemben.
Andrej Plenković horvát kormányfő 2016-os megválasztása után egyik első útja Ukrajnába vezetett, ahol többek között arról is beszélt, hogy Horvátország segíteni fogja Ukrajna békés reintegrációját, Krímet pedig mint megszállt területet említette, amelyre orosz politikusok hevesen reagáltak. A miniszterelnök ezzel kapcsolatban a horvát sajtónak úgy nyilatkozott: a béke még a 21. század második évtizedében sem magától értetődő Európában, mert a Krím félsziget törvénytelen elcsatolása és a kelet-ukrajnai konfliktus alapjaiban megkérdőjelezi a békét és a stabilitást az öreg kontinensen.
(MTI)