Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Több mint kilencven embert, köztük tizennégy hitszónokot tartanak szigorú megfigyelés alatt Belgiumban amiatt, mert szélsőséges nézeteket valló csoportokban tevékenykednek. A belga belügyminiszter ugyanakkor bejelentette: csak áprilisban 121-en tértek vissza az Iszlám Állam terrorszervezet kötelékében harcolók közül Belgiumba.
Belgiumban jelenleg 91 embert, közöttük 14 hitszónokot tartanak szigorú megfigyelés alatt szélsőséges nézeteket valló csoportokban történő részvétel miatt, vagy azért, mert rokonszenveznek nemzetközi terrorista szervezetekkel – közölte Koen Geens belga igazságügyi miniszter a belga parlament keddi ülésén.
A La Libre Belgique belga napilap beszámolója szerint a miniszter elmondta, a megfigyelés alatt tartottak legtöbbje ellen a kiutasításukat, vagy Belgium területének elhagyását célzó ügyészségi eljárás van folyamatban. Az érintettek túlnyomó többségükben belga állampolgárok, de többen közöttük kettős, vagy csak algériai, kongói, szaúdi, amerikai, francia, görög, olasz, jamaicai, jordániai, kuvaiti, marokkói, holland, szíriai, török vagy jemeni állampolgársággal rendelkeznek – tette hozzá.
Az ülésen Jan Jambon belga belügyminiszter elmondta, hogy áprilisban 121-en tértek vissza a Szíria vagy Irak területén, az Iszlám Állam terrorszervezet kötelékében harcolók közül Belgiumba. A visszatérők legtöbbje ellen bírósági eljárás indult, május végéig 44 esetben született letöltendő börtönbüntetésről szóló ítélet. Az eljárás alá nem vontakat és a szabadlábon védekezőket a biztonságért felelős hatóságok és a rendőrség helyi egységei ellenőrzés alatt tartják. Az ellenőrzés intenzitása attól függ, hogy az egyén milyen fokú veszélyt jelent a társadalomra – mondta a miniszter.
A napilap beszámolója szerint Jean-Paul Laborde, az ENSZ Terrorellenes Bizottságának vezetője nemrégiben közölte, hogy mintegy 90 százalékkal esett vissza az Európából Szíriába és Irakba távozók száma. A harcokból ugyanakkor egyre többen térnek vissza, mivel az Iszlám Állam ellen létrejött nemzetközi összefogásban harcoló alakulatok sikere miatt a terrorszervezet által felügyelt terület egyre szűkül, állásait feladni kényszerül. Az egykori harcosok visszatérésével a terrortámadások elkövetésének veszélye jelentősen növekszik Európában – tette hozzá.
(MTI)