Az EU-ban maradnának a skót nacionalisták

2017. május 30. 15:59

A Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) kedden ismertetett választási programja szerint a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozat végén lenne indokolt az újabb népszavazás kiírása a skót függetlenségről. Szerintük Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére kirángassák az Európai Unióból.

2017. május 30. 15:59

A 48 oldalas programot Nicola Sturgeon skót miniszterelnök mutatta be az SNP választási kampányrendezvényén a skóciai Perth városában. A program szerint ha az SNP a jövő csütörtöki brit parlamenti választásokon ismét elnyeri a londoni parlamentben Skóciának járó képviselői helyek többségét, demokratikusan fenntarthatatlan lenne, ha a brit kormány megpróbálná megakadályozni, hogy a skót nép a megfelelő időben maga döntsön jövőjéről.

Újra népszavaznának

Nicola Sturgeon a program bemutatóján ugyanakkor kijelentette: az újabb függetlenségi referendum nem most lenne, hanem akkor, amikor már ismert a brit EU-tagság megszűnésének végleges feltételrendszere. A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson viszont a skótok 62 százaléka a bennmaradásra voksolt, de országos átlagban így is a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe.

Nicola Sturgeon az EU-tagsági népszavazás óta több nyilatkozatában is közölte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére kirángassák az Európai Unióból. A skót miniszterelnök az SNP választási programjának keddi bemutatóján kijelentette: Skóciában még azok közül is sokan aggodalommal szemlélik a konzervatív párti brit kormány "extrém Brexit-célkitűzéseit", akik a tavalyi EU-népszavazáson a kilépésre voksoltak. Sturgeon szerint a Brexit "extrém változatának" egyik sarkalatos eleme, hogy a brit kormány nemcsak az EU-ból, hanem az Európai Unió egységes belső piacáról is ki akar vonulni. A skót kormányfő szerint ez önmagában 80 ezer skóciai munkahelyet sodor veszélybe, és súlyos veszélyeket rejt a skót mezőgazdaság, a halászat, a felsőoktatás, az élelmiszeripar és a skót gazdaság szinte minden egyéb ágazata számára.

Nagy-Britannia kilépne a belső piacról

Theresa May brit miniszterelnök éppen kedden, nem sokkal a skót kormánypárt választási programjának ismertetése után erősítette meg, hogy ha a Konzervatív Párt megnyeri a jövő csütörtökre kiírt előrehozott választásokat, Nagy-Britannia kilép az EU egységes belső piacáról is. A brit kormányfő egy londoni kampányrendezvényen kijelentette: azért nem lehet fenntartani a brit tagságot az uniós belső piacon, mert ennek feltételeként el kellene fogadni az Európai Unió által szentnek és sérthetetlennek tartott szabadságjogokat, köztük mindenekelőtt az emberek szabad mozgását az EU-n belül. Theresa May szerint ez azt jelentené, hogy Nagy-Britannia nem tudná olyan mértékben ellenőrzése alá vonni saját határait, ahogy azt a brit választók szeretnék.

A brit miniszterelnök megerősítette ugyanakkor azt is, hogy London olyan átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra törekszik az EU-val, amely a lehető legnagyobb szabadságot nyújtja a brit cégeknek ahhoz, hogy továbbra is kereskedhessenek és közvetlenül jelen lehessenek az európai piacokon.

(MTI)

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2017. május 31. 12:45
van igazsaguk, mert a skot bennmaradas mellett pont az EU tagsag volt a fo erv. De mire mennenek a skotok azzal ha EU tagok maradnak? Nem is lennenek hatarosak az EU-val mert koztuk lenne Anglia, igy fujhatjak a szabad hataratlepest meg ilyesmit, kiveve persze repulovel.
Orange79
2017. május 30. 17:05
Mondjuk a UK legnagyobb problemajat nem az Europan beluli munkaeroaramlas jelenti hanem a kontinensen kivulrol erkezett, szinesboruek es muzulmanok, elsosorban az eliszlamizalodas.
balbako_
2017. május 30. 16:59
No, ebből sem lesz semmi!
Mindjárt
2017. május 30. 16:43
"Az EU-ban maradnának a skót nacionalisták" Nem olyan egyszerű de nem is lehetetlen. A UK választások után, a skótok is tarthatnak egy szavazást és eldöndhetik, hogy ki akarnak e lépni a UK-ból. Egyszer már szavaztak és leszavazták a kilépést mert túl sok segítséget kapnak UK-tól. Hasonlítanak Puerto Rico-hoz. Azok is állandóan pofáznak, hogy függetlenek akarnak lenni de nem tudnak meglenni az Amerikai segély nélkűl. A skótok többsége most se akar kilépni de ha kilépnének akkor saját lábukon kéne állni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!