Paul Ryan, az amerikai kongersszus képviselőházának elnöke egy nyolcfős kétpárti, amerikai kongresszusi küldöttség élén tárgyalt Varsóban. Washington osztja Varsó aggodalmait az „orosz agressziót” illetően, és kiáll lengyel szövetségesei mellett – hangsúlyozta a republikánus politikus pénteken a varsói államfői palotában megtartott sajtóértekezleten.
„osztjuk Lengyelországnak az orosz agresszióval kapcsolatos aggodalmait”
– jelentette ki Paul Ryan, és hozzátette, hogy kiállnak az ország mellett. Az amerikai házelnök „stratégiai partnereknek” minősítette az Egyesült Államokat és Lengyelországot, és aláhúzta: hazája „erős szövetségesnek” számít.
A lengyelek tepernek a NATO-nál
Pault Ryan péntek délután Beata Szydlo lengyel kormányfővel, Antoni Macierewicz lengyel nemzetvédelmi miniszterrel és Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszterrel is találkozott. Az amerikai politikus az Ukrán-válsággal kapcsolatosan utalt az „orosz agresszióra”, noha Moszkva mind a mai napig tagadja, hogy beavatkozna az ottani helyzetbe. Az említett események azonban arra késztették a NATO-t, hogy megerősítse keleti szárnyát.
Paul Ryan az Andrzej Duda államfővel folytatott megbeszéléséről beszámolva elmondta: hálás Lengyelországnak, hogy támogatja a NATO-n belüli amerikai tevékenységet. Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy Lengyelország védelmi kiadásai a NATO-követelményeknek megfelelően elérik a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát.
A lengyel nemzetvédelmi tárca közben pénteken egy törvénytervezetet tett közzé, melynek értelmében 2030-ig fokozatosan a GDP 2,5 százalékára növelnék a védelmi kiadásokat. A növelés szükségességét azzal indokolták, hogy Lengyelország a NATO-módszertől eltérően az előző évi GDP-hez viszonyítja e költségeket, és a rést éppen a járulék növelésével lehet kiegyenlíteni.
Hasonlóan gondolkodnak Varsóban és Washingtonban
A lengyel államfő kabinetfőnöke és külpolitikai államtitkára, Krzysztof Szczerski úgy tájékoztatta a sajtót: az egyeztetés többek között a közép-európai térség biztonságára vonatkozott, ebben az összefüggésben a NATO szerepéről és a lengyel-amerikai együttműködésről is tárgyaltak. Az Egyesült Államok „támogatja Lengyelországot a NATO-n belül”, az észak-atlanti szövetségben „együtt akar lenni Lengyelországgal” – értékelte Szczerski, hozzáfűzve: Washington és Varsó közös erőfeszítései bizonyítják, hogy „közös elképzelésük van a térség biztonságát illetően”, amely egyébként Európa biztonságának is egyik pillére.