Az új nagykövet, António Guterres ENSZ-főtitkárral való találkozója előtt úgy fogalmazott: a Trump-kormányzat célja az, hogy „szerepe legyen az ENSZ-ben, s ahhoz hogy szerepet játszhassunk, erőt fogunk felmutatni, hallatjuk a hangunkat, támogatjuk szövetségeseinket. Ugyanakkor biztosítani kívánjuk, hogy szövetségeseink is támogassanak bennünket”.
Nikki Haley ennek kapcsán hangsúlyozta azt, hogy akik nem támogatják Washingtont, azoknak – szavai szerint – megjegyzik a nevét és ennek megfelelő választ kapnak majd.
Haleyaz újságíróknak beszélt arról is: az Egyesült Államok kész arra is, hogy átgondolja a világszervezet működését. „Ami működik, azt jobbítjuk majd, ami nem működik, azon megpróbálunk javítani, s ami haszontalannak tűnik, attól meg fogunk szabadulni” – fogalmazott.
Átgondolják az ENSZ-hez fűződő viszonyt
Az indiai bevándorlók gyermekeként született Nikki Haley, aki korábban Dél-Karolina kormányzója volt, szenátusi meghallgatásán azt hangsúlyozta, hogy nincs ugyan külpolitikai tapasztalata, de kormányzóként széleskörű tapasztalatokra tett szert abban, hogyan kell tárgyalni, egyeztetni, megállapodásokat és koalíciókat kialakítani. Ez a tapasztalat – mint kijelentette – minden bizonnyal segíti őt a világszervezetben végzendő munkájában is.
A Guteressel tartott találkozója előtt mondottak megfigyelők szerint hűen tükrözik azokat az elveket, amelyekről szerdán a The New York Times írt. Az újság a többi között nyilvánosságra hozta, hogy Donald Trump elnöki rendeletet készít elő az Egyesült Államok ENSZ-ben betöltött szerepéről és egyes ENSZ-szervezeteknek nyújtott támogatása esetleges csökkentéséről.
Trump felülvizsgálná Amerika szerepét
A lap információi szerint Trump elnök felülvizsgálná Washington szerepét az ENSZ-ben és csökkentené az egyes ENSZ-szervezeteknek nyújtott támogatását, ha azok nem felelnek meg bizonyos feltételeknek. Ilyen feltétel lenne például az, hogy ENSZ-szervezet nem adhat teljes jogú tagságot a Palesztin Hatóságnak, nem támogathat olyan programokat, amelyek művi terhességmegszakítást finanszíroznak vagy népszerűsítenek (mint például az ENSZ Népesedési Alapja), vagy nem vehet részt olyan tevékenységben, amely megkerüli az Irán és Észak-Korea ellen érvényben lévő szankciókat. Az elnöki rendelet tervezetéről kiszivárgott információk szerint Washington átlagosan legalább 40 százalékkal tervezi csökkenteni az ENSZ szervezeteinek nyújtott támogatását.