„Magyarországon a szíriai konfliktus megítélése egyre inkább belpolitikai színeket ölt. A jobboldal Putyint és Aszadot dicsőíti, táncol a hanyatló Nyugat által támogatott »terroristák« sírján. A másik oldal pedig népirtással vádolja a szír kormányerőket és külföldi szövetségeseiket, morálisan gyakorlatilag felmentve a felkelőket és külföldi támogatóikat. Az igazság a maga összetettségében keveseket érdekel.”
*
„Aleppó igazi mikrokozmosza a szíriai konfliktusnak. 2011-ben, a felkelés kezdetén az Aszad-rezsim és a helyi elit szövetségének köszönhetően Aleppó nyugodt maradt. A felszín alatt azonban nagy erők munkáltak. A népességnövekedés és az évekkel korábbi, félresikerült gazdasági liberalizációs kísérlet miatt széles tömegek szakadtak le. A régi elit befolyása így már csak a lakosság mintegy felére terjedt ki. Az állam által magukra hagyott társadalmi rétegek fiai folyamatosan szivárogtak át a kezdetekben még valóban szekuláris Szabad Hadsereg soraiba. »Vagy a terroristák, vagy mi« – fenyegette meg Aszad a Nyugatot, és mindent meg is tett azért, hogy a jóslat beteljesedjen. 2011 végén és 2012 elején az állami börtönökből ezerszámra engedték szabadon az egykor Irakban harcoló dzsihádistákat, akik egyre nagyobb számban jelentek meg a felkelők között. A Nyugat tétlenségével a Szabad Hadsereg sorvadni kezdett, míg az Öböl-államok által támogatott iszlamisták egyre erősödtek.
Aleppóban 2012 júliusában robbantak ki a harcok. A különböző – nyugati országok, Törökország, Szaúd-Arábia által támogatott – felkelőcsoportok célja egy Damaszkusz ellenpólusául szolgáló északi főváros kialakítása volt. A felkelők sikerrel vették át a hatalmat a lecsúszott kerületekben, ahol társadalmi bázisuk is volt. A rezsimhez hű és a légicsapásoktól rettegő semleges lakosság a kormányerők által uralt területekre menekült. Nem sok idő telt el, és a nagyobb felkelőfrakciók – a Szíriai Szabad Hadsereg, az iszlamista Ahrar al-Sham és az al-Kaidához kötődő al-Nuszra Front – között rivalizálás bontakozott ki. Helyi kötődéseik miatt azonban a szervezetek rendszeresen együttműködtek. Ez a szekuláris és iszlamista erők összefonódása miatt komoly aggodalommal töltötte el a felkelést kezdetekben támogató Nyugatot