„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Rex Tillersont, az Exxon Mobil vezérigazgatóját nevezte ki kedden külügyminiszterének Donald Trump. Tillersont korábban esélytelennek tartották a fősodorba tartozó republikánus jelöltek mellett. A vállalatvezetőnek nincs külpolitikai tapasztalata, de üzletei révén jó kapcsolatban van számos ország vezetőjével, Vlagyimir Putyin Barátság Érdemrenddel is kitüntette. Trump széleskörű tapasztalatára és geopolitikai tudására hivatkozva válaszotta Tillersont a pozícióra. Az energiaóriás vezetőjének a kinevezése lehet az első nagy vitás pont az elnök és a Kongresszus között. Tillerson egyébként nem tagadja a globális felmelegedést.
Donald Trump, megválasztott amerikai elnök hosszas mérlegelés után Rex Tillersont, az Exxon Mobil vezérigazgatóját választotta külügyminiszterének. A kormányzat átvételéért felelős csapat kedden jelentette be a döntést. A választás jelzésértékű, az elhidegült orosz-amerikai kapcsolatok javítását célozza. Ugyanakkor Tillerson szenátusi jóváhagyásánál kiélezett vitára számítanak – számol be a CNN.
Tillersonnak – Trumphoz hasonlóan – nincs külpolitikai tapasztalata. Viszont közeli és jó kapcsolatot épített ki több ország vezetőjével, ugyanis jelentős üzleteket kötött a világ egyik legnagyobb energiavállalatának fejeként Eurázsián és a Közel-Kelet térségében.
Esélytelennek tartották
Tillersont sokáig „fekete lónak” tartották az esélyesebbnek tartott jelöltek között. A pozícióért eredetileg versenyben volt Rudy Giuliani, New York volt polgármestere, Mitt Romney, a republikánusok 2012-es elnökjelöltje és Bob Corker szenátor is, a szenátus külügyi bizottságának elnöke is.
„A kitartása, széleskörű tapasztalata és a geopolitika mély értése kiváló választássá teszi őt a külügyminiszterségre” – fogalmazott Trump egy nyilatkozatában. A CNN forrásai szerint Condoleezza Rice és James Baker volt külügyminiszterek és Bob Gates volt védelmi miniszter is az olajmágnást javasolta Trumpnak.
Újabb üzletember a Turmp kabinettben – jó orosz kapcsolatokkal
Tillerson beleillik Trump eddigi kabinettagjainak sorába, akik a Wall Street kulcsszereplői és nagyvállalati vezetői közül kerültek ki. Azonban a külügyminiszter kinevezése lehet az első nagy vitapont a Fehér Ház és a Kongresszus között. Az energiavállalat vezetője különösen jó kapcsolatban van az oroszokkal, Putyintól kitüntetést is kapott, viszont nem ismertek az általános külpolitikai nézetei, például a NATO-val, az ázsiai jelenléttel kapcsolatosan.
A szenátusi meghallgatásának a középpontja lehet az a tárgyalás, amit Tillerson vezetett a Rosneft orosz olajóriással az északi sarkvidék olajkincseinek hozzáférhetőségéről. Putyin elnök ezért a munkájáért a Barátság Érdemrendet adományozta a vezérigazgatónak 2013-ban.
Tillerson nem tagadja a globális felmelegedést
Az ukrán válság során bevezetett amerikai gazdasági szankciók jelentős veszteséget okoztak az Exxon Mobil-nál. A demokrata képviselők várhatóan összeférhetetlenségre fognak hivatkozni Tillerson kinevezével kapcsolatosan, mert egy enyhülő kapcsolat és visszavont szankciók Oroszországgal szemben pozitívan érinthetik a vezérigazgató cégét.
Tillerson egyébként határozottan az elismerés irányába mozdult el a cég korábbi szkeptikus álláspontjához képest a globális felmelegedésről. „Az üvegházhatású gázok kibocsátása bizonyítottan jelentős lehet” - mondta 2007-ben. Hozzátette, az Exxon Mobilnak is cselekednie kell, a még fennmaradt bizonytalanságokat is figyelembe véve.