Tombol a német liberális lap Orbán legújabb ötlete miatt
A magyar miniszterelnök miatt kongatja a vészharangot a német lap.
A török miniszterelnök szerint nincs jelentősége az Európai Parlament csütörtöki állásfoglalásának, melyben a testület a török csatlakozási tárgyalások felfüggesztésére szólított fel a puccskísérlet utáni megtorlások miatt. Mevlüt Cavusoglu főtárgyaló felemlegette: az EU-nak nincs jövőképe, a britek se véletlenül léptek ki.
Az EU-tagállamok vezetői fel kell emeljék hangjukat az Európai Parlament csütörtöki állásfoglalása ellen, amelyben a testület Törökország európai uniós csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztésére szólított fel – hangsúlyozta Binali Yildirim török miniszterelnök csütörtökön Ankarában.
A kormányfő szerint a török-EU kapcsolatok az utóbbi időben meglehetősen nehézkessé váltak. Mint fogalmazott: Európa egyfelől biztonsági szempontból nélkülözhetetlennek tartja Törökországot, másrészt a mostani határozattal is ellentmondásba kerül önmagával. Yildirim nyomatékosította: a közösségnek el kell döntenie, hogy Törökországgal vagy nélküle alakítja jövőre vonatkozó terveit.
A török kormányfő ugyanakkor – Recep Tayyip Erdogan elnök szerdai szavait megismételve – azt hangsúlyozta, hogy Ankara számára az EP csütörtöki véleménynyilvánításának „semmilyen jelentősége nincs”.
Mevlüt Cavusoglu miniszter, az EU-csatlakozások főtárgyalója az Anadolu török állami hírügynökségnek nyilatkozva élesen bírálta az uniós lépést. Mint mondta: „az EU megalázta magát, Törökországot ily módon nem tudja térdre kényszeríteni”. „Az indítványt olyanok kezdeményezték, akik sajnálták a július 15-i puccskísérlet sikertelenségét” – jelentette ki a tárcavezető. „Ahelyett, hogy Európa nyitna a külvilág felé és globális szereplővé válna, a közösség gyáván elkezdett befelé fordulni” – értékelt a politikus. Kifejtette: az Európai Uniónak nincs jövőképe, az Egyesült Királyság egyebek között ezért is választotta a kilépést, a közösségnek tehát mihamarabb önvizsgálatot tartva tanulnia kell a hibáiból.
Ömer Celik török EU-ügyi miniszter is megszólalt az ügyben, azt hangoztatva, hogy Ankarában figyelmen kívül hagyják a strasbourgi döntést. A miniszter úgy vélekedett: az EU-nak inkább azt kellett volna értékelnie, hogy miként működhet együtt azzal az országgal, amely a július 15-i puccskísérlet során demokratikus ellenállást mutatott fel. „Miközben azt kommunikálják, hogy Törökország mellett szolidaritást vállalnak, Európa sajnos rövidlátó vitába süllyed” – fűzte hozzá Celik.
(MTI)