Merkel: Elképzelhető olyan forgatókönyv, hogy Ukrajna nem marad fent
Az egykori német kancellár úgy látja, Trump támogatása nélkül Ukrajna elveszik.
Néhány hét alatt közel 10 százalékkal, 54 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik elégedettek Angela Merkellel egy friss németországi közvélemény-kutatás szerint. Érdekes adat még, hogy a németek sokkal nagyobb arányban félnek a szélsőjobb terrorjától, mint az iszlamista terrortámadásoktól. Előbbitől 84, utóbbitól 68 százalékuk tart.
Németországban ismét emelkedésnek indult Angela Merkel kancellár népszerűsége, egy új felmérés szerint a lakosság többsége elégedett a munkájával. Az ARD országos köztelevízió csütörtökön késő este ismertetett adatai szerint a kancellár munkájával elégedettek aránya az ötéves mélypontot jelentő szeptemberi 45 százalékról 54 százalékra emelkedett. A kancellárt a menekültüggyel kapcsolatban korábban élesen bíráló bajor miniszterelnök, Horst Seehofer népszerűsége viszont csökkent, a munkájával elégedettek aránya 44 százalékról 37 százalékra süllyedt.
Az ARD a DeutschlandTrend című kutatássorozatának új adatfelvételén azt is vizsgálta, hogy miként vélekednek a németek az ország demokratikus berendezkedésének működéséről. Adatai szerint 58 százalék elégedett a németországi demokrácia működésével, 41 százalék pedig nem elégedett. A keleti tartományokban, az egykori NDK területén a többség – 53 százalék – elégedetlen, míg a nyugati tartományokban jóval az országos átlagnál alacsonyabb, 37 százalékos az elégedetlenek aránya.
A merényletek, terrorcselekmények veszélyével kapcsolatban kimutatták, hogy a németek leginkább a szélsőjobb terrorjától tartanak; a reprezentatív felmérésben megkérdezettek 84 százaléka nagynak, vagy nagyon nagynak nevezte a szélsőjobboldali merényletek veszélyét. Az iszlamista terrortámadások veszélyét 68 százalék tartja nagynak, vagy nagyon nagynak, a szélsőbaloldali merényletek veszélyét pedig 52 százalék.
A menekültválsággal kapcsolatban a többi között kimutatták, hogy a lakosság többsége, 56 százaléka attól tart, hogy a menekültek révén túlságosan megerősödik az iszlám befolyása Németországban. Legutóbb májusban vizsgálták ezt a kérdést, akkor 52 százalék vélekedett így.
A DeutschlandTrend adatai alapján a szeptemberben tartott két tartományi választás, Mecklenburg-Elő-Pomerániában és Berlinben, nemigen módosította a pártok országos választói támogatottságát. Az Angela Merkel vezette jobbközép CDU és a bajor testvérpárt, a CSU szövetsége a szavazatok 33 százalékát szerezné meg, ha most vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás, ami megegyezik az egy hónappal korábban mért szinttel. A koalíciós társ szociáldemokraták (SPD) támogatottsága 1 százalékponttal csökkent, 22 százalékon áll.
A Bundestag ellenzéki oldalán nincs változás szeptemberhez képest, a Zöldek 11 százalékon állnak, a Baloldal támogatottsága 9 százalékos. A legnagyobb parlamenten kívüli párt, a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) támogatottsága 14 százalékos maradt, a liberális FDP 1 százalékpontot erősödve 6 százalékon áll.
Az ARD felmérését az infratest dimap kutatóintézet végezte 1503 ember megkérdezésével, október 4-én és 5-én. Az adatok a szavazókorú népességre nézve reprezentatívak. (MTI)