Még nagyobb a baj a németeknél, mint gondolták: Kína teljesen letarolta őket
A legjelentősebb német autógyár radikális költségcsökkentés mellett döntött.
Kínai konstruktív kritikáját várja el az EU-tól a dalai láma. A vallási vezető, miután találkozott Martin Schulz európai parlamenti elnökkel, elmondta, hogy Tibetnek nem áll szándékában elszakadni Kínától.
A dalai láma a kínai kormány „építő jellegű kritikájára” szólította fel Tibet ügyében az Európai Uniót. A spirituális vezető erről az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt beszélt csütörtökön Strasbourgban.
„Az Európai Unió segítheti Kína jövőjét azáltal, hogy építő jellegű kritikát fogalmaz meg Tibet ügyében, ugyanis a kínai vezetők, még a keményvonalas politikusok is bizonytalanok, hogy miként kezeljék ezt a problémát” – közölte a 81 esztendős, indiai száműzetésben élő buddhista szellemi vezető, miután találkozott Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével. Hozzátette, napjainkban az EU észrevételei valódi befolyással lehetnek a kínai vezetőkre, nem úgy, mint a hatvanas és hetvenes években, amikor „magasról tettek a külvilág véleményére”.
Ésszerű megoldás kell
„Kínának be kellene végre látnia, hogy a probléma ésszerű megoldást igényel, mivel a kérdés nem fog megoldódni magától” – hangoztatta a Peking által szeparatista uszítással vádolt dalai láma, aki mindazonáltal leszögezte: „nem szeretnénk függetlenedni, elszakadni Kínától”.
Elmar Brok, a külügyi bizottság elnöke arról számolt be, komoly nyomást gyakoroltak rájuk annak érdekében, hogy lemondják a dalai lámával való találkozót, az EP-nek azonban „jogában áll azt fogadnia, akit akar”. A Nobel-békedíjas spirituális vezető ezt követően az Európa Tanácsban (ET) tett látogatást, ahol Thorbjørn Jaglanddal, a szervezet főtitkárával, Pedro Agramunttal, az ET parlamenti közgyűlésének elnökével, valamint Nils Muižnieks emberi jogi biztossal találkozott.
Tibetet 1950 óta kormányozza Peking. Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma a Kína elleni 1959-es tibeti felkelés bukásakor menekült el a szülőföldjéről.
(MTI)