Tapintható volt a feszültség a stúdióban: összecsapott Deák és Fodor (VIDEÓ)

Komoly vita kerekedett Ukrajna uniós tagsága kérdésében, de véleményütköztetés történt Rogán Antal amerikai szankciós listáról való levétele kapcsán is.

Kínai konstruktív kritikáját várja el az EU-tól a dalai láma. A vallási vezető, miután találkozott Martin Schulz európai parlamenti elnökkel, elmondta, hogy Tibetnek nem áll szándékában elszakadni Kínától.
A dalai láma a kínai kormány „építő jellegű kritikájára” szólította fel Tibet ügyében az Európai Uniót. A spirituális vezető erről az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt beszélt csütörtökön Strasbourgban.
„Az Európai Unió segítheti Kína jövőjét azáltal, hogy építő jellegű kritikát fogalmaz meg Tibet ügyében, ugyanis a kínai vezetők, még a keményvonalas politikusok is bizonytalanok, hogy miként kezeljék ezt a problémát” – közölte a 81 esztendős, indiai száműzetésben élő buddhista szellemi vezető, miután találkozott Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével. Hozzátette, napjainkban az EU észrevételei valódi befolyással lehetnek a kínai vezetőkre, nem úgy, mint a hatvanas és hetvenes években, amikor „magasról tettek a külvilág véleményére”.
Ésszerű megoldás kell
„Kínának be kellene végre látnia, hogy a probléma ésszerű megoldást igényel, mivel a kérdés nem fog megoldódni magától” – hangoztatta a Peking által szeparatista uszítással vádolt dalai láma, aki mindazonáltal leszögezte: „nem szeretnénk függetlenedni, elszakadni Kínától”.
Elmar Brok, a külügyi bizottság elnöke arról számolt be, komoly nyomást gyakoroltak rájuk annak érdekében, hogy lemondják a dalai lámával való találkozót, az EP-nek azonban „jogában áll azt fogadnia, akit akar”. A Nobel-békedíjas spirituális vezető ezt követően az Európa Tanácsban (ET) tett látogatást, ahol Thorbjørn Jaglanddal, a szervezet főtitkárával, Pedro Agramunttal, az ET parlamenti közgyűlésének elnökével, valamint Nils Muižnieks emberi jogi biztossal találkozott.
Tibetet 1950 óta kormányozza Peking. Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma a Kína elleni 1959-es tibeti felkelés bukásakor menekült el a szülőföldjéről.
(MTI)