The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
Különböző európai államokból összesen 6657 menedékkérőt küldtek vissza Németországba a dublini szabályok értelmében, míg a németek csupán 1758 embert toloncoltak ki más európai országba ugyanezekre a szabályokra hivatkozva.
Németországba több mint 6000 menedékkérőt küldtek vissza európai államokból az idei első fél évben a menekültügyről szóló dublini szabályok alapján a szövetségi belügyminisztérium csütörtöki adatai szerint.
A január-júniusi időszakban 6657 embert küldtek vissza Németországba arra hivatkozva, hogy a német hatóságok már nyilvántartásba vették őket menedékkérőként. A legtöbb embert – 2200-at – Svédországból szállították vissza, a második helyen Svájc áll 961 fővel, majd Hollandia, Finnország és Norvégia következik 803, 536, illetve 520 visszatoloncolt menedékkérővel.
Ezzel a szemben a német hatóságok hat hónap alatt ugyanezzel az indokkal csupán 1758 menedékkérőt toloncoltak ki más európai országba. A legtöbbet - 521-et - Olaszországba szállították vissza, utána Lengyelország következik 311 fővel, majd Magyarország 165, Spanyolország 143 és Franciaország 122 emberrel - ismertette a belügyminisztérium kimutatását az n-tv hírtelevízió.
A dublini szabályok alapján a menekültügyi eljárást abban az országban kell elvégezni, amelyben a menedékkérő először belépett a közös menekültügyi rendszerben részt vevő országok alkotta térségbe, illetve ahol először regisztrálták menedékkérőként. Az erről szóló uniós rendeletet a 28 EU-tagállam, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc alkalmazza.