Importált imámokkal az iszlám legkonzervatívabb értelmezését prédikálják a mecseteikben a legnagyobb németországi muszlim egyesületek, állítja Abdel-Hakim Ourghi muszlim teológus, aki szerint elfogadhatatlan azt állítani, hogy az iszlámnak nincs köze a szélsőségesekhez.
„Elfogadhatatlan azt állítani, hogy az iszlámnak nincs köze a szélsőségesekhez, vagy hogy a szélsőségesek nem muszlimok” – mondta a Deutschlandfunknak adott interjújában Abdel-Hakim Ourghi muszlim teológus, a németországi freiburgi főiskola munkatársa. A Korán-kutató szerint az iszlám jelenleg értelmezési és egzisztenciális válságban van: „Az iszlamisták és az Iszlám Állam követői is mecsetekben imádkoznak, a Koránra és a próféta hagyományára hivatkozva, magukat muszlimnak mondva legitimálják az erőszakot.”
Abdel-Hakim Ourghi szerint Németországban sem rózsás a helyzet: az iszlám különböző németországi egyesületei ugyanis igencsak távol állnak egy felvilágosult, humanista iszlámtól. „Tudjuk, hogy ezen szervezetek közösségeiben, mint mondjuk a Ditib mecseteiben, egyes városokban radikalizálódnak a hívek” – mondta az iszlámkutató.
A Ditib az egyik legnagyobb németországi muszlim szervezet, amelyet gyakran ér a vád, hogy Erdoğan kormánya nem csupán pénzeli, de az ideológiáját is terjeszti rajta keresztül a hívőknek. „A Ditib, a Muszlimok Központi Tanácsa és az ehhez hasonló szervezetek származási országaik érdekeit képviselik, és nem lojálisak Németországhoz” – fogalmaz Abdel-Hakim Ourghi. Úgy látja, örömteli, hogy a keresztény egyházak párbeszédet keresnek az iszlámmal, ám náluk rossz helyen kopogtatnak.
Az iszlámkutató szerint ezek a szervezetek „importált imámokon” keresztül az iszlám egyik legkonzervatívabb értelmezését prédikálják mecseteikben. Szerinte nekik köszönhető az is, hogy az elmúlt héten másod-harmadgenerációs törökök mentek utcára, hogy tömegtüntetésen adják a világ tudtára Erdoğan melletti szimpátiájukat.