Mégse érte meg a Brexit?
Az Ipsos Mori 16 EU-s és EU-n kívüli államban készített felmérést a Brexit megítéléséről. Az eredmény szerint maguk a britek sem látják már ezt annyira pozitívan: 51 százalékuk szerint a Brexit rossz az országnak, és csak 38 százalékuk tartja jó döntésnek az Eu-ból való távozást. A népszavazáson viszont 52-48 százalék arányban nyertek a távozáspártiak. A németek, a spanyolok, a belgák és a svédek viszont még a briteknél is károsabbnak tartják a Brexitet az Egyesült Királyságra nézve. Magyarországon ez az arány 49 százalék, és 24 százalék gondolja, hogy jó az angoloknak a kilépés.
Az EU-n kívüli országok nem tartják a britek szempontjából olyan nagy csapásnak a kilépést: a legoptimistábbak ezzel kapcsolatban az amerikaiak (29 százalék tartja károsnak, ugyanennyi helyesnek) és az oroszok (10 százalék tartja károsnak, 54 százalék helyesli). Összességében csak Oroszországban vannak többségben azok, akik helyeslik a Brexitet az Egyesült Királyság szempontjából.
Az EU-t jobban féltik, mint saját magukat
Jelentősen magasabb az aggódók aránya, ha nem az Egyesült Királyság, hanem az EU szemszögéből teszik fel a kérdést. A britek magabiztosságára jellemző, hogy tíz százalékkal többen, 61 százaléknyian gondolják úgy, hogy az EU-nak rossz lesz a kilépés, míg a saját országuk vonatkozásában csak 51 százalék vélekedett így.
Számos más EU-tagállam is aggódik a Brexit utáni EU jövője miatt: a svédek, a lengyelek és a spanyolok után Magyarország a negyedik helyen áll ezen a listán, 63 százalék aggódóval. A felmérésben részt vevő EU tagok közül a franciák féltik a legkevésbé az EU-t a brit kilépés következményeitől (41 százalék): a franciák szerint inkább a britek húzzák a rövidebbet a kilépéssel, ugyanis az Egyesült Királyság szempontjából a franciák 47 százaléka nevezte rossz döntésnek a Brexitet.
A Brexit EU-ra gyakorolt hatását az amerikaiak 34 százaléka, az oroszok 30 százaléka tartja negatívnak, 20, illetve 22 százalék szerint viszont ez kifejezetten előnyös az uniónak.