Brutális számok: több millió ukrán vándorolt külföldre – ez az ország fogadta be a legtöbb háborús menekültet

Bár a háború elől menekülők iránti szolidaritás továbbra is számottevő, az utóbbi években jelentősen csökkenő tendencia figyelhető meg.

Több mint tízezer euró megfizetésére kötelezte Magyarországot az Emberi Jogok Európai Bírósága, mert jogtalanul tartottak fogva egy iráni menedékkérőt 2014-ben, aki ezért beperelte a magyar államot.
Elsőfokú ítéletében elmarasztalta kedden Magyarországot az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), megítélése szerint ugyanis a magyar hatóságok indokolatlanul rendelték el egy iráni menedékkérő fogva tartását.
Az O. M. néven említett férfi 2014 júniusában érkezett Szerbia felől Magyarországra, ahol menedékkérelmet nyújtott be. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal június 25-én elrendelte őrizetbe vételét, a szökés kockázatára és arra hivatkozva, hogy személyazonosságát nem tudták megerősíteni. Augusztus 22-én a férfit szabadon engedték, és októberben a menekültstátuszt is megkapta.
A menekült azzal a panasszal fordult a strasbourgi székhelyű bírósághoz, hogy a magyar hatóságok önkényesen és indokolatlanul rendelték el a fogva tartását. Az Európa Tanács égisze alatt működő EJEB keddi ítéletében kimondta, hogy Magyarország az ügyben megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezmény cikkelyét a szabadsághoz és biztonsághoz való jogról. A strasbourgi bírák ítélete szerint a magyar államnak a jogsértés miatt 7500 euró kártérítést és 3395 euró perköltséget kell kifizetnie a felperesnek.