Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Líbia nem fog Törökországhoz hasonló megállapodást kötni az EU-val, és nem hajlandó migránsokat visszafogadni Európából – szögezte le Fájez esz-Szarrádzs, a líbiai egységkormány vezetője a Welt am Sonntagnak. Az ENSZ által támogatott vezető arról is beszélt: nem kérnek az Iszlám Állam elleni katonai segítségből sem szárazföldi csapatok, sem légi csapások formájában.
Líbia nem fogad vissza menekülteket az Európai Uniótól – mondta az észak-afrikai ország egységkormányának vezetője a Welt am Sonntag című német vasárnapi lapnak. Fájez esz-Szarrádzs a Welt am Sonntagnak nyilatkozva egyértelművé tette, hogy kormánya nem hajlandó a menekültválság közös kezeléséről szóló EU-Törökország megállapodáshoz hasonló egyezményt kötni. „Nem fogjuk elfogadni, hogy az EU migránsokat küldjön vissza hozzánk” – mondta.
„Az EU-nak megoldást kell találnia arra, hogy visszajuttassa őket hazájukba. Nálunk nem élhetnek” – mondta az ENSZ által támogatott egységkormány vezetője. Azt is elutasította, hogy külföldi katonák lépjenek az ország területére az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelem támogatása céljából. Mint mondta, a logisztikai és technikai jellegű katonai segítség ellen nincs kifogásuk, „de egyszerűen hamis az a beállítás a sajtóban, hogy szárazföldi csapatok segítségét kértük volna”. Hozzátette, hogy légi támogatásra, az Iszlám Állam állásainak bombázására sem tartanak igényt.
Viszont sürgette a Líbiával szemben 2011-ben bevezetett fegyverembargó visszavonását. „Gondoskodunk arról, hogy a fegyvereket csak a terroristák ellen használják, és ne fordítsák őket líbiai honfitársaink ellen” – mondta Fájez esz-Szarrádzs, aki a Welt am Sonntag értékelése szerint a külföldi katonai beavatkozás és a menekültügyi együttműködés elutasításával ellentmond azoknak a bírálatoknak, hogy kormánya idegen erők bábja.
A líbiai egységkormány márciusban rendezkedett be Tripoliban és azon fáradozik, hogy megalapozza fennhatóságát a Moammer Kadhafi 2011-es megbuktatása után részekre szakadt észak-afrikai ország felett.