Lengyelország törekedni fog arra, hogy az Egyesült Királyságban új népszavazást tartsanak, és az ország visszatérjen egy megreformált Európai Unióba – jelentette ki hétfőn Jaroslaw Kaczyński, a lengyel kormányzó párt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke.
„Koncepciónk azokat a lépéseket tartalmazza, hogy az Egyesült Királyság visszatérjen, hogy legyen egy új népszavazás” – mondta a kelet-lengyelországi Białystokba látogató Kaczyński, hozzátéve, hogy ki kell használni azokat a brit hangokat, melyek az EU-ban maradás mellett szólalnak fel.
Aláhúzta ugyanakkor: az EU-nak „radikálisan változnia kell”. Megerősítette múlt pénteken megfogalmazott véleményét, miszerint új uniós alapszerződés kidolgozására van szükség. Ez elsősorban a szubszidiaritás, vagyis az ügyközeli döntéshozatal elvét tartaná szem előtt, és „a nemzetállamok nagyon messzemenő autonómiáján alapulna”.
„Európa gazdagsága a nagy kulturális sokszínűségben, a társadalmi élet különféle struktúráiban rejlik” – mondta Kaczyński, hozzátéve: mindezt nagy erővé lehet egyesíteni, de „más elvek mentén, mint a lisszaboni szerződés és még inkább az ezt követő gyakorlat meghatározza”.
Fatális elv, hogy még több Európa
A PiS elnöke úgy találta: semmi jóra nem vezetett a „fatális elv”, hogy a nehéz helyzetekre „még több Európa” jelszóval kell reagálni. A mélyebb uniós integrációt Kaczyński egyenlővé tette Berlin és Párizs hatalmának megerősítésével.
A brit szavazás eredményét az eddigi uniós politika „nagy, borzasztó vereségének” minősítette, melyből „az EU jelenlegi vezetésére nézve személyi következtetéseket kell levonni”. Kaczyński ebben az összefüggésben az Európai Bizottság szerepét emelte ki, és külön kitért Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnökének személyére is. Tusk szerinte az Egyesült Királysággal folytatott uniós tárgyalások egyik főszereplőjeként „közvetlenül felelős a Brexitért”.