Szent Mao
Az elmúlt években ettől függetlenül például vörösgárdisták is megszólaltak a médiában, s közülük voltak olyanok is, akik bocsánatot kértek a nyilvánosság előtt. Több írás, dokumentum is napvilágot látott arról, hogy milyen következményei voltak annak az embertelenségig fokozódó kampánynak, amely mégiscsak a sokak számára „szent” Mao Ce-tung nevéhez kapcsolódik.
Azzal kapcsolatban, hogy veszélyeztetné-e a kommunista párt legitimitását, ha a „nagy népi hallgatást” egyfajta diskurzus váltaná fel és a fiatalok is alaposabban megismerhetnék a történelem e korszakának részleteit, az illető úgy fogalmazott, hogy „az emberek tudják, ezek a kommunisták már nem azok a kommunisták, és az a világ már nem jöhet vissza. Ahogyan annak a rossz emlékű személyi kultusznak sincs már helye a mai modern, de még mindig fejlődő Kínában, amely az 1960-as éveket és a '70-es évek egy részét jellemezte”.
Ebben az időszakban értelmiségiek, politikusok tömegét hurcolták meg, feljelentések alapján, vagy csak ránézésre aláztak meg nyilvánosan tanároktól és iskolaigazgatóktól kezdve bárkit, aki iskolázott volt, ő maga, vagy a felmenői földet birtokoltak, vagy csak nem voltak eléggé lelkes hívei a proletárforradalomnak. Azok mellet, akiket meglincseltek, az utcán halálra köveztek vagy megvertek, számos érintett menekült az öngyilkosságba.
1966 őszétől leállt az oktatás, a fanatizált fiatalok vörösgárdákat szerveztek, akik csoportosan vonulva karszalagot viselve, Mao kis piros könyvecskéjével a kezükben rombolták le a régi világ jelképeit; templomokat, temetőkben sírokat rongáltak meg, a kínai történelem jeles alkotásait, műemlékeket, művészeti remekeket, könyvtárakat égettek fel az ország minden részén.
Miközben Mao ellenfeleit valóban sikerült kiiktatni, a túlkapások elburjánzása miatt helyenként a legfelsőbb pártvezetésnek kellett védett személlyé nyilvánítani valakit, hogy ne váljon a gátlástalan népharag áldozatává, de olyan is volt, hogy a hadsereget kellett bevetni a gárdisták ellen. A vidéki őrület viszont gyakorlatilag kicsúszott minden ellenőrzés alól.