Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Három évig tartó tárgyalások után, az utolsó szükséges feltételeket is teljesítette Lettország, amely június 2-ától hivatalosan is tagja lesz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai szerdán meghívták soraikba Lettországot, amely három évig tartó tárgyalások után 35. országként június 2-án csatlakozik hivatalosan a párizsi székhelyű nemzetközi szervezethez. A függetlenségét 1991-ben visszanyerő Lettország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz és 2014. január 1. óta tagja az euróövezetnek. Az OECD végrehajtó szerve, a tanács szerdai ülésén hagyta jóvá a balti köztársaság csatlakozását.
Ángel Gurría, az OECD főtitkára üdvözölte Lettország felvételét a tagállamok közé. „Észtország már 2010 óta tagja az OECD-nek, Lettország most lép be, Litvánia pedig csatlakozási tárgyalásokat folytat, így az OECD sokkal jobban kapcsolódik a balti térséghez” – fogalmazott Gurría, rámutatva, hogy a gazdasági és pénzügyi válság kiemelte az országok közötti együttműködés szükségességét a gazdasági növekedés és bizalom helyreállítására alkalmas politikai válaszok kidolgozásában.
Lettország nemrégiben teljesítette a tagság elnyeréséhez szükséges utolsó követelményt is, amikor intézkedéseket tett a pénzintézeteiben folyó pénzmosás visszaszorítására. A Lettországban bejegyzett 26 kereskedelmi bank fele alapvetően orosz vagy más volt szovjet köztársaságokból származó ügyfeleket szolgált ki. Egyes pénzintézeteket összefüggésbe hoztak a Magnyitszkij-üggyel és a Moldovától ellopott egymilliárd dollárral is. Egy bankot be is zártak márciusban pénzmosási vádak miatt.
Az OECD Litvánia mellett csatlakozási tárgyalásokat folytat Kolumbiával és Costa Ricával is, valamint erősíti együttműködését a nagy feltörekvő gazdaságokkal, köztük Brazíliával, Indiával, Indonéziával, Kínával és a Dél-afrikai Köztársasággal. Külön országspecifikus program működik Kazahsztán, Marokkó és Peru esetében.