Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
Már hat neonácik által elkövetett incidens is történt a névváltoztatása óta abban az észak-spanyolországi faluban, amely egy 2014-es népszavazást követően lett Zsidóölőből Zsidódomb. Ezt nem tudják megemészteni a mai napig a neonácik.
Neonácik fenyegetnek egy észak-spanyolországi falut, amióta az Castrillo Matajudíosról azaz Zsidóölőről átnevezte magát Castrillo Mota de Judíosra, ami Zsidódombot jelent. Az ötven lakosú településen 2014-ben tartottak népszavazást a névváltoztatásról, azóta már hat incidens történt, legutóbb a múlt hétvégén, ezért az önkormányzat feljelentést tett a rendőrségen ismeretlen tettes ellen – közölte Lorenzo Rodríguez polgármester.
A legutóbbi, vasárnap hajnali akcióban a vandálok a falucskába vezető úton álló névtáblán fekete festékkel visszafestették az eredeti nevet, és mellé egy neonáci szimbólumot is rajzoltak. A településen belül is nyomot hagytak: antiszemita fenyegetéseket, szimbólumokat tartalmazó feliratokat, transzparenseket, szórólapokat találtak reggel a helyiek. „Meg akarnak félemlíteni minket, de nem fognak” – jelentette ki a polgármester, hangsúlyozva, hogy noha a településen élők nem zsidók, de vannak zsidó gyökereik, amelyekre büszkék, a település címerében is szerepel a Dávid-csillag. Júliusban pedig testvérfaluvá fogadják egymást az izraeli Kfar Vradim településsel – tette hozzá.
Castrillo Mota de Judíos lakói azért döntöttek a névváltoztatás mellett két éve, mert sokak számára nyomasztóvá vált a falu négy évszázada viselt neve. Többen panaszkodtak arra, hogy kellemetlen kérdéseket tesznek fel nekik, vagy ízetlen vicceket kell elviselniük. A másik érv pedig az volt, hogy történelmi dokumentumok szerint is a falu eredeti neve Castrillo Mota de Judíos volt. Egyesek szerint egyszerű betűhiba, elírás miatt változott meg Matajudíosra az idők során.