Oxfam America: Durván offshore-oznak a nagy amerikai cégek

2016. április 14. 19:58

Az Oxfam America segélyszervezet jelentése szerint 2008 és 2014 között mintegy 1400 milliárd dollárt helyezett ki adóparadicsomokba az ötven legnagyobb amerikai vállalat.

2016. április 14. 19:58

Az ötven legnagyobb amerikai vállalat - köztük például a Walmart, az Apple, vagy a General Electric – 2008 és 2014 között mintegy 1400 milliárd dollárt helyezett ki adóparadicsomokba, hogy így csökkentse adófizetési kötelezettségeit – közölte az Oxfam America segélyszervezet csütörtökön. A segélyszervezet jelentést állított össze az ötven legnagyobb amerikai vállalat adóelkerülési gyakorlatáról, azokról az „agresszívnak” minősített titkos módszerekről, amelyek révén a cégek elkerülik a társasági adó megfizetését. Az Oxfam America jelentése emlékeztet rá: a kérdéses időszakban ezek a nagyvállalatok az amerikai „adófizetők támogatásának legfőbb haszonélvezői voltak”, mert hitelgaranciák vagy közvetlen szövetségi segítség révén mintegy 11 ezer milliárd dollárhoz jutottak. 

Az Oxfam America részletes összeállítása szerint az 1400 milliárd dollárt 1600 leányvállalat „homályos és titkos” hálózatán keresztül vitték ki az adóparadicsomokba. „Ezeket az óriási summákat a szegénység leküzdésére és az Egyesült Államok infrastruktúrájának megújítására kellene felhasználni, és nem pedig olyan off-shore központokban pihentetni, mint Panama, a Bahamák vagy a Kajmán-szigetek” – fogalmazott közleményében Raymond Offenheiser, az Oxfam America elnöke.    

A segélyszervezet jelentéséből kitűnik, hogy az adóelkerülésben a legnagyobb amerikai cégek járnak élen: a tárgyalt időszakban az Apple például 181 milliárd dollárt helyezett el adóparadicsomban, a General Electric 119 milliárd után nem adózott az Egyesült Államokban, a Microsoft 108 milliárdot „mentett ki” így, a Pfizer gyógyszeripari óriás pedig 74 milliárd dollárt vitt adóparadicsomba. E nagy cégek közül többeket már ért kritika korábban is, mert olyan mechanizmust építettek ki, amely lehetővé teszi, hogy profitjuk egy részét külföldre vigyék, s így kerüljék el a társasági adó megfizetését az Egyesült Államokban, ahol 35 százalékos ennek az adónemnek a mértéke. Ezek a cégek egyébként e módszereknek köszönhetően végül átlagosan 26,5 százalékos adót fizettek.

Az Oxfam egyébként honlapján arra buzdítja az amerikaiakat: írják alá azt a petíciót, amely felszólítja a washingtoni kongresszust, hogy fogadjon el törvényt az adóelkerülést lehetővé tevő jogi kiskapuk bezárására.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. április 14. 20:55
"a társasági adó megfizetését az Egyesült Államokban, ahol 35 százalékos ennek az adónemnek a mértéke." Az nem lehet, hogy éppen ez a baj? Vajon akkor is offshoroznának a cégek, ha 5% lenne a társasági adó mértéke? Nyilvánvalóan nem.
Fer70
2016. április 14. 20:52
Várjuk "demokratáink" - TI, Átlátszó, Direkt36 stb. - feltáró cikkeit...
Akitlosz
2016. április 14. 20:51
„Ezeket az óriási summákat a szegénység leküzdésére és az Egyesült Államok infrastruktúrájának megújítására kellene felhasználni, és nem pedig olyan off-shore központokban pihentetni, mint Panama, a Bahamák vagy a Kajmán-szigetek” Jó duma. Csakhogy amelyik cég odaajándékozza a pénzét az államnak az tőkeszegény lesz, nem lesz pénze fejlesztésre, nem tud magas béreket fizetni, lemarad a konkurenciáétól és végül csődbe megy. Ezért sem létezik számottevő magyar tulajdonú gazdaság Magyarországon. Verseny van tetszik tudni. Nem csupán a cégek között, de az országok között is. Egyetlen országnak sem (lenne) tilos adóparadicsomnak lennie.
Pandaka pygmaea
2016. április 14. 20:13
Na, szegény Bono megint aggódhat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!