Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Figyelemmel olvassák el Nagy Bandó mondatát, mert a humorista ezzel végleg kiiratkozott a közéletből.
A Magyar Idők után most a fideszes Németh Szilárd vette elő a Gyurcsány-kormány migrációs stratégiájának tíz évvel korábbi tervezetét. A lap és a politikus szerint ez azt bizonyítja, hogy az MSZP-nek már 2007-ben volt „betelepítési terve” és azóta is a bevándorlás pártján áll. A Fidesz 2013-as, kísértetiesen hasonló tartalmú Migrációs Stratégiájáról viszont mintha mindenki elfelejtkezett volna, pedig tavaly még Kovács Zoltán szerint is nyilvánvaló volt, hogy módosítani kell.
Pénteken írt cikket a Magyar Idők nevű, vállaltan kormánypárti lap a Gyurcsány-kormány közel tíz éves migrációs stratégia-tervezetéről, „A baloldal már tíz éve várja a migránsokat” címmel. „A hiányszakmák feltöltése migráns munkavállalókkal, amnesztia az illegális bevándorlók egy részének, kvóták, az uniós bevándorlásbarát politikához történő igazodás” – így foglalta össze a lap a tervezet legfőbb pontjait, amely szerintük megmagyarázza, hogy a baloldal miért képviselt „a társadalom jelentős többségének véleményével ellentétes álláspontot” migrációügyben.
Szombaton Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke egészen odáig ment, hogy ez alapján megállapította: „az MSZP-nek már 2007-ben volt egy betelepítési terve és azóta is a bevándorlás pártján áll, befogadó migrációs politikájával tehát még Brüsszelt is megelőzte”. A Magyar Idők cikkére hivatkozó országgyűlési képviselő kifejtette, a Gyurcsány-kabinet kilenc éve egy nem nyilvános kormányelőterjesztésben arról értekezett, hogy Ázsiából és Afrikából betelepítéssel lehetne megoldani a magyarországi demográfiai- és munkaerő-piaci problémákat.
Németh szerint a magyar baloldal emiatt nem támogatta eddig az illegális bevándorlás elleni védekezést, továbbá ez magyarázza azt is, hogy most miért akadályozzák az alkotmány terrorfenyegetettség miatti módosítását, valamint a kötelező betelepítés ellen indított népszavazást.
Eközben a Fidesz Migrációs Stratégiájában közel ugyanez áll
Két évvel ezelőtt cikkben foglalkoztunk a Mandineren az Orbán-kormány által 2013-ban elfogadott Migrációs Stratégiával, mivel a témával akkoriban foglalkozni kezdő miniszterelnök szembemenni látszott az ebben a dokumentumban lefektetett alapelvekkel. A Belügyminisztérium által készített, kormány által elfogadott, Orbán Viktor által aláírt dokumentum a harmadik országból származók migrációjával kapcsolatban úgy fogalmaz: „nemzetgazdasági, valamint demográfiai indokokból is szükséges élénkíteni az országba gazdasági céllal, keresőtevékenység folytatásával, valamint tudásalapú migráció érdekében beutazók körét és számát”.
Az Orbán-féle dokumentum a Magyar Idők által ismertetett Gyurcsány-féle koncepcióhoz hasonlóan leszögezi, hogy Magyarország támogatja a legális migráció minden formáját, illetve vállalja, hogy „hatékony kommunikációval elősegíti, hogy a társadalom tagjai hiteles információhoz jussanak a migrációs folyamatokról, és ezáltal csökkenjenek az e folyamathoz kapcsolódó előítéletek”. A III/4.-es pont a „Befogadó ország képének kialakítása, megerősítése” címmel különböző jogi és gyakorlati ösztönzők bevezetését javasolja, mellyel elő lehetne segíteni a Magyarországra irányuló migrációt. Az Orbán-kormány Migrációs Stratégiája egyúttal hivatkozik a 2008-ban elfogadott külpolitikai stratégiára, mikor azt írja: „a hazai népességfogyás és alacsony foglalkoztatottság mellett a növekedést, az újraelosztást, a nyugellátás fenntarthatóságát a képzett munkaerő ellenőrzött bevándorlása is segítheti”.
Szintén ebben a dokumentumban áll a következő passzus.: „Bár továbbra is fontos a magyar munkaerő védelmét biztosítani, hazánk gazdaság és munkaerőpiaci igényeit alapul véve, ugyanakkor különös tekintettel a magyar munkaerő egyes szektorokban fokozottabban jelentkező kivándorlására, szükséges a további migráns munkaerő fogadása. Ez főként a szakképzett és szakképzetlen fizikai, valamint a felsőfokú szellemi munkaköröket érinti, ezekben a szegmensekben mutat növekvő tendenciát az egyes munkaerőpiaci szektorokban fellépő tartós hiány.”
Az Orbán-kormány Migrációs Stratégiája azt is megállapította, hogy Magyarország nem befogadó társadalom, és hogy ezen változtatni kell: „Eltekintve egyes szórványos és kizárólag pályázati forrásokra támaszkodó kezdeményezésektől, nincs elégséges, a befogadó társadalmat célzó, a bevándorlásról, a Magyarországon élő harmadik országbeli közösségekről, állampolgárokról és azintegrációjukról, a kultúrák közötti párbeszédről szóló tájékoztató tevékenység sem. A magyar média nem minden esetben ad objektív és megalapozott tájékoztatást a harmadik országbeli állampolgárok bevándorlásának és társadalmi beilleszkedésének kérdéséről és magukról az állampolgárokról.”
Ez a stratégia még ma is érvényben van
Ellentétben a Magyar Idők által ismertetett, Gyurcsány-kormány alatt tervezett stratégiával, az Orbán-kormány Migrációs Stratégiáját elfogadták, és ráadásul a mai napig változatlan formában van érvényben. Tavaly június végén kerestük ez ügyben Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki akkor elmondta: a hosszú hónapok, évek alatt kimunkált stratégia „felfogását maga a valóság, az élet írta felül”.
Mikor arról kérdeztük, módosítják-e a stratégiát, Kovács azt mondta: „Nyilvánvalóan módosítani kell. A kormány erre egyelőre nem adott formális utasítást, de valamely következő kormányülésen erre sor kerül majd. Most a közvetlen kár-, és veszélyelhárítással foglalkozunk.” A Gyurcsány-féle koncepcióhoz kísértetiesen hasonlító stratégia azonban azóta is változatlan formában érvényben van – bár úgy tűnik mind a kormánypárti sajtó, mind a kormánypárt vezető politikusai meg is feledkeztek róla.