Pénteken írt cikket a Magyar Idők nevű, vállaltan kormánypárti lap a Gyurcsány-kormány közel tíz éves migrációs stratégia-tervezetéről, „A baloldal már tíz éve várja a migránsokat” címmel. „A hiányszakmák feltöltése migráns munkavállalókkal, amnesztia az illegális bevándorlók egy részének, kvóták, az uniós bevándorlásbarát politikához történő igazodás” – így foglalta össze a lap a tervezet legfőbb pontjait, amely szerintük megmagyarázza, hogy a baloldal miért képviselt „a társadalom jelentős többségének véleményével ellentétes álláspontot” migrációügyben.
Szombaton Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke egészen odáig ment, hogy ez alapján megállapította: „az MSZP-nek már 2007-ben volt egy betelepítési terve és azóta is a bevándorlás pártján áll, befogadó migrációs politikájával tehát még Brüsszelt is megelőzte”. A Magyar Idők cikkére hivatkozó országgyűlési képviselő kifejtette, a Gyurcsány-kabinet kilenc éve egy nem nyilvános kormányelőterjesztésben arról értekezett, hogy Ázsiából és Afrikából betelepítéssel lehetne megoldani a magyarországi demográfiai- és munkaerő-piaci problémákat.
Németh szerint a magyar baloldal emiatt nem támogatta eddig az illegális bevándorlás elleni védekezést, továbbá ez magyarázza azt is, hogy most miért akadályozzák az alkotmány terrorfenyegetettség miatti módosítását, valamint a kötelező betelepítés ellen indított népszavazást.
Eközben a Fidesz Migrációs Stratégiájában közel ugyanez áll
Két évvel ezelőtt cikkben foglalkoztunk a Mandineren az Orbán-kormány által 2013-ban elfogadott Migrációs Stratégiával, mivel a témával akkoriban foglalkozni kezdő miniszterelnök szembemenni látszott az ebben a dokumentumban lefektetett alapelvekkel. A Belügyminisztérium által készített, kormány által elfogadott, Orbán Viktor által aláírt dokumentum a harmadik országból származók migrációjával kapcsolatban úgy fogalmaz: „nemzetgazdasági, valamint demográfiai indokokból is szükséges élénkíteni az országba gazdasági céllal, keresőtevékenység folytatásával, valamint tudásalapú migráció érdekében beutazók körét és számát”.