Magyarországi és brit kórházakba szállítanak vasárnap a bukaresti tűzvész sérültjeiből – közölte a román védelmi minisztérium, amely repülőgépeket bocsátott rendelkezésre a szállításhoz. A minisztérium közlése szerint Magyarországra dél körül indul a repülőgép. A sérülteket a rohammentő szolgálat orvosai és a román hadsereg szakszemélyzete kíséri az úton.
A Digi 24 hírtelevízió közlése szerint orvosi szempontok alapján döntik el, hogy hány sérültet szállítanak Magyarországra, illetve Nagy-Britanniába. A bukaresti katonai repülőtérről jelentkező tudósító az eredeti szállítási terv módosításáról számolt be, és a kora délutáni órákra valószínűsítette a Magyarországra induló katonai gép felszállásának időpontját.
A hírtelevízió azt is közölte, hogy az éjszaka 44-re emelkedett a Colectiv klubban október 30-án egy koncerten kiütött tűz halálos áldozatainak száma vasárnap reggelig. A bukaresti kórházakban további 46 ember életéért küzdenek az orvosok, 16 sérültet pedig hollandiai, belgiumi és ausztriai kórházakban ápolnak.
Nem tudják mivel van dolguk, az ötödik nap a kritikus
A Főtér.ro azt írja: Ioan Lascăr orvosprofesszor szerint a kritikus állapotban lévőknél az ötödik nap után következik be a fordulópont, ez a legnehezebb időszak, ekkor lépnek fel a súlyos komplikációk a megégett légutakban. A Floreasca kórházban elhunytaknak gyakorlatilag a tüdeje szűnt meg működni. Az ilyen típusú komplikációk miatti halálozási arány 30 és 80 százalék közötti – mondta Ioan Lascăr, a Floreasca kórház plasztikai sebészeti osztályának vezetője.
Dan Enescu a bukaresti Grigore Alexandrescu Kórház menedzsere a Mediafaxnak elmondta: az égő klubban belélegzett kémiai anyagok nagyon agresszíven támadják meg a páciensek szervezetét, és naponta jelentkeznek olyan fiatalok, akik csak felületes égési sebeket szereztek a tűzvészben, mégis romlik az állapotuk. Volt olyan eset is, hogy egy lányt bevittek a kórházba, akinek látszólag semmi baja nem volt, azonban egy óra után összeesett és meghalt.
„Az a gond, hogy nem tudjuk, mivel küzdünk. A klubhelyiséget valóságos krematóriummá változtatta a tűz akkor este. A terem ugyanakkor megtelt mérgező anyagokkal, így egy gázkamrához is hasonlított. Külön-külön talán tudnánk semlegesíteni a páciensek szervezetében a mérgező anyagokat, de a keverékükkel nem tudunk mit kezdeni” – magyarázta Enescu, majd hozzátette: a mérgező anyagok hosszú távon fejtik ki romboló hatásukat. „Hiába gyógyulnak szépen a betegeink égési sebei, ha közben megmagyarázhatatlan módon romlik az egészségi állapotuk. Ilyen orvosi esetekkel még nem szembesültünk. Bármire számíthatunk” – fogalmazott a kórház menedzsere.