Kimondta az igazságot az abortuszról egy francia TV csatorna – hatalmas bírságot kaptak érte
Arra hivatkoztak, hogy a magzat nem tekinthető élőlénynek, így az abortusz nem minősíthető halálozási oknak.
Calais közelében az autópályán egy hűtőkocsi hátuljában tizennégy migránst találtak a francia rendőrök. A menekültek között három gyerek és egy csecsemő is volt, egyikük sincs életveszélyben. A menekülteket átmeneti szálláson helyezték el. Közben Párizsban felszámolták az utolsó nagy illegális migránstábort.
Tizennégy szíriai, iraki és iráni migránst, köztük három gyermeket és csecsemőt találtak pénteken egy lengyel hűtőkocsiban, az észak-franciaországi Calais közelében, az autópályán – közölte a helyi prefektúra. A migránsok enyhébb szénmonoxid-mérgezést szenvedtek.
„Öt férfi, öt nő, valamint három, 7 és 10 év közötti gyermek és egy 15 hónapos csecsemő” volt a lengyel rendszámú kamionban, amelyet péntek reggel találtak meg az autópályán, a Setques-i felhajtónál, harminc kilométerre a Calais-i kikötőtől. A migránsok enyhébb szén-monoxid-mérgezést szenvedtek, ezért a környék kórházaiba vitték őket. Egyikük állapota sem életveszélyes.
Calais kikötővárosában és környékén a friss adatok szerint mintegy 6 ezer külföldi, elsősorban kelet-afrikai, afganisztáni, iraki és szíriai él egy illegálisan felállított, de a hatóságok által megtűrt sátortáborban a város volt szeméttelepén, arra várva, hogy a La Manche-csatorna alatti alagúton áthaladó vonatokra felkapaszkodva, illetve a csatornát átszelő kompokon elbújva átjusson a túlsó partra. A szigorú francia bevándorlási politika miatt ugyanis a migránsok között az a vélekedés terjedt el, hogy Nagy-Britannia szívesebben fogadja be a menekülteket, mint Franciaország.
Párizsban felszámolták az utolsó nagy migránstábort
Eközben kiürítette pénteken a francia rendőrség azt a szanálásra ítélt párizsi gimnáziumot, ahol nyár óta több mint hétszáz migráns élt elfogadhatatlan higiéniai körülmények között. Az embereket átmeneti szállásokon helyezték el.
A jelentős rendőri jelenléttel végrehajtott kiürítésnél nem történt incidens, az emberek nyugodtan távoztak, miután előző nap értesítették őket arról, hogy felszámolják az illegális táborhelyet. Sokan önként, csomagjaikkal a kezükben hagyták el a helyet, ahol a bevándorlási hivatal munkatársai és szociális munkások is segítették a hatóságok munkáját.
Az épület előtt 26 busz állt a migránsok rendelkezésére. Azokkal szállították őket 12 befogadóközpontba, ahol mintegy 900 helyet készítettek elő a számukra.
A szanálásra ítélt volt gimnáziumba július 31-én költözött be néhány migráns, akiknek száma gyorsan kezdett növekedni: augusztus elején már százan voltak, szeptemberben pedig hétszázan, többségében szudáni, afgán és eritreai állampolgár, főleg férfiak. A táborban élő néhány nőt a párizsi önkormányzat fokozatosan helyezte el az elmúlt hetekben különböző szálláshelyeken.
Izgatottak voltak a menekültek a költözés miatt
A Jean Quarré gimnázium kiürítését szeptember 26-án rendelte el a bíróság. A négyemeletes betonépület Párizs északi, XIX. kerületében, egy kis zsákutcában található. „Nem aludtunk egész éjjel, el akarunk innen menni” – mondta franciául egy fiatal migráns a Le Monde című napilapnak. Egy önkéntes segítő szerint amióta a hatóságok bejelentették a kiürítést és az emberek elhelyezését, a migránsok nagyon izgatottak.
Jean-Francois Carenco párizsi prefektus elmondta, hogy a hatósások mindenkit elhelyeznek és mindenki esetével külön foglalkoznak. A kiürítést a humanitárius sürgősségi állapottal indokolta, szerinte „nem normális, hogy a köztársaság ilyen körülmények között hagyjon élni embereket”. Elmondása szerint ezeknek a migránsoknak a 98 százaléka menedékkérelmet kíván benyújtani. „Személyi papírokat mindenkinek. Kevesebb rendőrt, több okiratot!” – kiabálta néhány migráns, mielőtt beszállt a buszba, amely elszállította őket.
Ez volt az utolsó nagy illegális migránstábor a francia fővárosban. Júniusban egy metrómegálló közelében, szeptember közepén pedig az Austerlitz rakparton számoltak fel a hatóságok illegális sátortáborokat. Az ezeken a helyeken élő 2200 embert befogadóközpontokban helyezték el.
A gimnáziumban kialakult menekülttábor felszámolását hetek óta készítette elő az állam, miután egyre több ember élt elviselhetetlen körülmények között az egykori tantermekben kialakított hálótermekben. Az épületet egy segítő egyesület találta az utcán élő migránsoknak, s a környéken élők szolidaritása ellenére, akik ellátták az embereket, feszültség alakult ki az emberek között, gyakoriak voltak a verekedések.