Mentenék magukat Scholzék a magdeburgi terrortámadás után, de van egy kis gond
Olaf Scholz embereinek a Bundestag előtt kell felelniük, az ellenzék csak úgy zúdítja rájuk a kérdéseket.
Saját pártja buktatta meg az ausztrál miniszterelnököt, Tony Abbottot. Malcolm Turnbull, aki egy ideig miniszter volt Abbott kormányában, majd 54-44 arányban legyőzte ellenfelét a Liberális Párt hétfői rendkívüli tisztújító kongresszusán, így az ország brit korona alóli kikerülése is napirendre kerülhet – írja az MNO.
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be Tony Abbott ausztrál miniszterelnök ellen korábbi ellenfele, az egyszer már leírt Malcolm Turnbull, aki egy ideig miniszter volt Abbott kormányában, majd 54-44 arányban le is győzte ellenfelét az egyébként nemzeti-konzervatív Liberális Párt hétfői rendkívüli tisztújító kongresszusán – írja az MNO.
Turnbull a múlt héten nyújtotta be a bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen, miután Julie Bishop külügyminiszter is jelezte a kormányfőnek, hogy elvesztette a kabinet és a párt alsóházi képviselőinek bizalmát. A párt egyre több vezető politikusa döntött úgy, hogy átáll, majd következett az alsóházi képviselők szavazása, ahol Abbott alulmaradt, majd rezzenéstelen arccal, szótlanul elhagyta a termet.
Turnbull a fentiek nyomán kormányt alakíthat, a Sydney Morning Herald szerint fel is forgatja az Abbott-kabinetet. Azt várják tőle, hogy több lesz a nő és a mérsékelt jobboldali a kormányban – Abbott alatt ugyanis egyikben sem bővelkedett az ausztrál kabinet.
Tony Abbott a brit korona alá tartozó Ausztrália monarchiaként való megőrzésének híve, aki aktív szerepet vállalt a monarchista mozgalomban, amikor a köztársaság-pártiak szavazásra bocsátották volna az államforma kérdését. Turnbull azonban köztársaság-párti, így lehet, hogy az államforma kérdése is újra napirendre kerül a jövőben. Emellett a klímaváltozás tekintetében szkeptikus Abbottal szemben, aki eltörölte a széndioxid-adót, Turnbull a felmelegedés ügyében a mainstream közmeggyőződést követi.
Abbott egyik fő jelszava a megválasztása előtti kampányban az volt, hogy megállítja az illegális bevándorlók csónakjait. Így is tett, elődje, John Howard és az ő nevéhez fűződik a kemény ausztrál bevándorlási politika, amiről azonban egy minapi elemzés a Spectator című brit lapban azt állítja, hogy éppen a legálisan érkező bevándorlók javára van, mivel többek közt csökkenti az idegengyűlöletet.